Parkujesz w takim miejscu? To wielki błąd - mandat może wynieść nawet... kilkadziesiąt tysięcy złotych

Parkujesz w takim miejscu? To wielki błąd - mandat może wynieść nawet... kilkadziesiąt tysięcy złotych

samochód światła tryby świateł policja mandat pytanie

Podaj dalej

Pod koniec grudnia ubiegłego roku w całej Polsce pojawiły się nowe znaki drogowe. Są one szczególnie istotne dla użytkowników aut elektrycznych i hybryd typu plug-in. Ale nie tylko. Szczególnie przyjrzeć powinni się im wszyscy kierowcy, bowiem informują one o stacjach i punktach ładowania pojazdów na prąd. Dlaczego to takie ważne? Już wyjaśniamy.

Kierowco – miej się na baczności

Nowe znaki były w Polsce potrzebne od dawna. Wielu posiadaczy aut elektrycznych bez specjalnej aplikacji w telefonie miało bowiem ogromne trudności ze znalezieniem punktów ładowania. Teraz w końcu ma się to zmienić, chociaż i tak wprowadzamy takie oznakowania jako jedni z ostatnich krajów w Europie.

Bez wątpienia jedną z najbardziej znaczących zmian, jest umieszczenie przy drogach pionowych i poziomych znaków wskazujących stacje ładowania aut elektrycznych oraz tankowania wodoru. Co jednak najważniejsze – pojawią się również znaki służące zastrzeżeniu miejsc postojowych dla takich pojazdów.

Na te właśnie oznakowania powinni szczególnie uważać kierowcy samochodów spalinowych, oraz tradycyjnych hybryd. Grzywna za zajęcie takiego miejsca przez auto do tego nieupoważnione może być bowiem bardzo wysoka.

Jaki mandat za zajęcie stanowiska postojowego dla samochodu na prąd?

Zajęcie stanowiska postojowego, oznaczonego kopertą i tabliczką “EV ładowanie”, będzie grozić mandatem. I to sporym. Aktualnie mandat za takie wykroczenie zazwyczaj wynosi 100 zł. To niewiele, ale sytuacja diametralnie zmienia się, jeśli funkcjonariusz policji skieruje wniosek do sądu o ukaranie grzywną. Wtedy jej wysokość może wynieść nawet 5000 zł.

Jest jednak jeden haczyk – po nowelizacji prawa drogowego wzrośnie ona aż 6-krotnie do maksymalnie 30 000 złotych. A to jest już kwota, która zaboli nawet najbogatszych. Warto zatem uważać na nowe znaki i parkować tam, gdzie jest to dozwolone.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News