PALIWO: Rząd przyznaje się do nieudolności. Wysoka nagroda za pomoc

PALIWO: Rząd przyznaje się do nieudolności. Wysoka nagroda za pomoc

PALIWO: Rząd przyznaje się do nieudolności. Wysoka nagroda za pomoc

Podaj dalej

Rząd Stanów Zjednoczonych oferuje nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów za informacje, które pomogą zidentyfikować lub wyśledzić liderów znanej grupy hakerów – DarkSide.

Departament Stanu potwierdził, że uruchomił nagrodę po ataku DarkSide na Colonial Pipeline na początku tego roku. Działania hakerów doprowadziły do zamknięcia rurociągu o długości 5500 mil, który odpowiada za dostawę niemal 50% paliwa na wschodnim wybrzeżu USA.

Z powodu ataku firma musiała zawiesić swoją działalność na kilka dni. Dodatkowe 5 mln dolarów rząd Stanów Zjednoczonych oferuje za informacje prowadzące do aresztowania każdego „spisującego się w celu wzięcia udziału” w ataku ransomware DarkSide.

Co jednak najciekawsze, rząd USA przyznał się poniekąd do nieudolności w kwestii ujęcia sprawców ataku. FBI potwierdziło, że odpowiedzialność za cyberatak spoczywa na grupie „DarkSide”, jednak najwyraźniej ich wytropienie i zatrzymanie jest aktualnie poza zasięgiem agentów biura.

Czym jest DarkSide

DarkSide nie jest pojedynczą grupą hakerską, ale rodzajem kryminalnej franczyzy. Platforma udostępnia współpracownikom narzędzia i usługi w podobny sposób, w jaki popularna sieć fast-foodów dostarcza właścicielom lokalnych restauracji gotowe produkty.

Ci faceci zapewniają marketing, ludzi, a także oprogramowanie ransomware. Prezesi z listy Fortune 500 byliby pod wrażeniem wydajności tego modelu biznesowego — powiedział Mark Arena, dyrektor generalny Intel 471, firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, która monitoruje działania grupy DarkSide. 

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News