Oto z czego składa się cena 1L Pb95 i Diesla. To dlatego Niemiec za średnią pensję kupi 2 razy więcej paliwa niż Polak

Oto z czego składa się cena 1L Pb95 i Diesla. To dlatego Niemiec za średnią pensję kupi 2 razy więcej paliwa niż Polak

Podaj dalej

To co aktualnie dzieje się na rynku paliw w Polsce przyprawia niemal wszystkich kierowców o ból głowy. Niestety bardzo źle jest nie tylko u nas. W całej Europie ceny Pb95, oleju napędowego czy LPG również rosną w zastraszającym tempie. I pomimo, że wciąż płacimy za paliwo mniej niż na Zachodzie, to za średnią krajową kupimy go aż dwukrotnie mniej, niż np. statystyczny Niemiec.

Jeśli uważnie prześledzić ceny ropy w ostatnim czasie, to na przestrzeni zaledwie roku wzrosły one o 100 procent – z 40 na 80 dolarów. To oczywiście przełożyło się na to, co aktualnie widzimy na pylonach stacji paliw. Jak podaje portal tvn24, średnia cena oleju napędowego ON obecnie wynosi 5,83 zł za litr, podczas gdy poprzedni rekord ze stycznia 2012 wynosił 5,81 zł.

Niestety nie wygląda to lepiej, jeżeli chodzi o benzynę. Aktualnie litr Pb95 kosztuje 5,85 zł, a do historycznego szczytu z września 2012 roku brakuje zaledwie 3 groszy. Za LPG natomiast zapłacimy 3,08 zł, a więc zdecydowanie więcej niż w 2012 roku, kiedy cena wyniosła rekordowe 2,86 zł.

diesel stacja paliwo

Na Zachodzie nie lepiej

Marnym pocieszeniem może być to, że nasi zachodni i południowi sąsiedzi mają jeszcze gorzej. W Niemczech za litr  Pb95 trzeba zapłacić równowartość 7,63 zł/l, a w Czechach 6,20 zł/l. Zatem różnica między cenami paliw w Polsce a np. w Niemczech jest więc ogromna, bo wynosi aż 1,78 zł na litrze. Nie zmienia to jednak faktu, że nasi zachodni sąsiedzi są w stanie kupić dwukrotnie więcej paliwa, niż statystyczny Polak. Oczywiście wszystko, przez różnice w zarobkach.

„Przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi około 5,8 tys. zł brutto. Przy cenie benzyny Pb95 na poziomie 5,85 zł/l możemy jej kupić 999 litrów. Jeśli chodzi o Niemcy, to średnia pensja to 3975 euro, więc przy cenie tego samego rodzaju paliwa wynoszącej 1,67 euro, można kupić 2380 litrów.” – podaje portal tvn24.pl

W tym miejscu warto również rzucić okiem na składowe ceny benzyny. Niemal połowa kwoty którą przychodzi nam zapłacić za litr paliwa trafia do kasy państwa. Wygląda to następująco:

Pb95
– akcyza – 26%
– podatek VAT – 19%
– opłata paliwowa – 3%
– koszt zakupu w rafinerii – 48%
– marża – 4%

ON
– akcyza – 20%
– podatek VAT – 19%
– opłata paliwowa – 6%
– koszt zakupu w rafinerii – 51%
– marża – 5%

paliwo diesel benzyna

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News