Olej jest już droższy od oliwy. Za chwilę jego cena wzrośnie o kolejne 70%

Olej jest już droższy od oliwy. Za chwilę jego cena wzrośnie o kolejne 70%

Olej rzepakowy

Podaj dalej

W ostatnich tygodniach podwyżki cen niemal wszystkich produktów zaskoczyły swoją siłą. W Niemczech olej i cukier w mgnieniu oka znikły ze sklepowych półek, a ceny w zależności od towaru wzrosły nawet o 50. Niestety wszystko wskazuje na to, że w Polsce już niebawem może być podobnie.

Przed nami kolejne podwyżki

wzrost cen cena wzrosty żywność żywności zakupy olej zboże pieczywo
fot. pixabay

Jak nieoficjalnie ustaliła „Rzeczpospolita”, ceny oleju słonecznikowego w maju mogą wzrosnąć o kolejne 70 procent. To oznaczałoby, że za litrową butelkę tego niezbędnego w wielu domach produktu trzeba będzie zapłacić ponad 15 zł. Ale to nie koniec, ponieważ wzrost ceny oleju wywoła efekt domina – podrożeje zatem również margaryna, kosmetyki, konserwy lub nawet biopaliwa. Jednym słowem dosłownie wszystko, co jest wytwarzane na jego bazie.

Oczywiście powodem tak ogromnych podwyżek jest obecna sytuacja na Ukrainie. Jak informuje Gazeta Wyborcza, w ubiegłym roku nasi wschodni sąsiedzi wyprodukowali najwięcej oleju słonecznikowego na świecie – 6,5 mln ton. Niestety w tym roku taki, albo nawet podobny wynik jest absolutnie niemożliwy.

Nawet połowa pól może nie zostać zasiana, dlatego rząd Ukrainy był zmuszony do podjęcia bardzo trudnej decyzji o ograniczeniu eksportu oleju. To oczywiście przełoży się na kolejne podwyżki. Według szacunków analityków już w maju możemy spodziewać się kolejnej podwyżki cen produktów opartych na oleju, bądź mających go w swoim składzie.

źródło: wyborcza.biz

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News