Ogromne zmiany w Kodeksie pracy. Nowy urlop opiekuńczy, większy zasiłek macierzyński i dłuższy urlop rodzicielski

Ogromne zmiany w Kodeksie pracy. Nowy urlop opiekuńczy, większy zasiłek macierzyński i dłuższy urlop rodzicielski

Ogromne zmiany w Kodeksie pracy. Nowy urlop opiekuńczy, większy zasiłek macierzyński i dłuższy urlop rodzicielski

Podaj dalej

Będzie nowelizacja Kodeksu pracy. To bez wątpienia bardzo ważna wiadomość dla wszystkich osób, które zatrudnione są na umowę o pracę, ale nie tylko. Duże zmiany szykują się również dla tych, którzy są na tzw. „okresie próbnym”.

– Pogodzenie ról w rodzinie, urlop opiekuńczy, dyrektywa rodzicielska, sporo dłuższy urlop rodzicielski, większa elastyczność czasu pracy i przede wszystkim – większy zasiłek macierzyński. To tylko kilka istotnych zmian, które przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jakie jeszcze zmiany czekają pracowników i pracodawców? Przyjrzyjmy się bliżej komunikatowi MRIPS w sprawie bardzo szerokich zmian w Kodeksie pracy.

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, dotyczący m.in. równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów. Zmiany służą polskim rodzinom i rynkowi pracy – mówiła minister Marlena Maląg podczas konferencji prasowej w KPRM.

W opinii premiera Mateusza Morawieckiego dobre prawo pracy to bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia, ale także elastyczność, jaką daje np. praca zdalna. Zmiany są konieczne, gdyż zmienia się rynek pracy, a wraz z nim potrzeby pracowników i pracodawców. – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Łatwiej godzić role

Zmiany służą polskim rodzinom i rynkowi pracy – mówiła minister Marlena Maląg podczas konferencji prasowej w KPRM. Dodała, że mają one dawać możliwość elastycznego czasu pracy, co ułatwi godzenie ról zawodowych i rodzinnych.

Zmiany będą też dotyczyć umów na okres próbny, a pracownik, który wykonywał pracę co najmniej pół roku (w tym na podstawie umowy na okres próbny) będzie miał prawo do wystąpienia o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy. Pracodawca będzie miał miesiąc na pisemną odpowiedź wraz z uzasadnieniem.

Dla rodziców

Celem tzw. dyrektywy rodzicielskiej jest zachęcenie do równego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi między kobietami i mężczyznami. Dyrektywa przewiduje zmiany w urlopach rodzicielskich, w urlopach ojcowskich, wprowadzenie tzw. bezpłatnego urlopu opiekuńczego oraz większej elastyczności w organizacji pracy.

Urlop rodzicielski będzie dłuższy. Dziś to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Inna zmiana to zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego.

5 dni na opiekę

Nowością będzie też urlop opiekuńczy. To pięć dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu udzielanego na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku, albo innemu członkowi rodziny.

MINISTERSTWO RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

126 punktów karnych i 16 tys. grzywny – nowy rekord świata ustanowiony w Polsce? Wszystko na to wskazuje

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News