Ogromne braki paliwa na stacjach i protesty w rafineriach. Tam kierowcy nie mają powodów do radości.

Nasilające się w rafineriach strajki pracowników spowodowały, że blisko 1/3 stacji benzynowych we Francji ma problem z dostawami paliwa. Brakuje w zasadzie wszystkiego – benzyny Pb95, Pb98 i oleju napędowego. Francuski resort transformacji energetycznej poinformował, że taki stan rzeczy może jeszcze się utrzymać.

Ogromne braki paliwa na stacjach i protesty w rafineriach. Tam kierowcy nie mają powodów do radości.
Podaj dalej

Sytuacja jest fatalna

Rząd Francji uwolnił kolejne rezerwy strategiczne i zwiększył import – powiedziała minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher. „Te dodatkowe wolumeny powinny pozwolić na poprawę sytuacji w ciągu dnia w poniedziałek” – dodała.

Strajk związkowców z CGT w rafineriach koncernów TotalEnergies i ExxonMobil ponownie został wznowiony w sobotę. To spowodowało, że ponad 20 procent stacji benzynowych we Frnacji nie miało w weekend paliwa.

Najgorzej sytuacja wyglądała na północy kraju – tam podstawowych mieszanek paliw zabrakło na 43% stacji benzynowych. Według tygodnika „Paris Match” korki przed dystrybutorami mają nawet pół kilometra. Francja ma strategiczne rezerwy paliwa na 90 dni.

diesel benzyna lpg
fot. pixabay

źródło: PAP

Przeczytaj również