Od marca wzmocniona ochrona odbiorców ciepła. Skorzystają wszyscy - nie tylko gospodarstwa domowe

Od marca wzmocniona ochrona odbiorców ciepła. Skorzystają wszyscy - nie tylko gospodarstwa domowe

węgiel dopłaty dodatek na ciepło w blokach

Podaj dalej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1marca do 31 grudnia 2023 r., obowiązuje wzmocniona ochrona odbiorców ciepła dla gospodarstw domowych, podmiotów wrażliwych, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych i innych podmiotów zobowiązanych do zapewnienia dostaw ciepła do lokali mieszkalnych i lokali instytucji użyteczności publicznej.

Od 1 marca do 31 grudnia 2023 r., obowiązuje wzmocniona ochrona odbiorców ciepła dla:

  • gospodarstw domowych
  • podmiotów wrażliwych, w tym szpitali, żłobków, przedszkoli, szkół, domów pomocy społecznej i innych instytucji pomocy publicznej
  • wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych
  • innych podmiotów zobowiązanych do zapewnienia dostaw ciepła do lokali mieszkalnych i lokali instytucji użyteczności publicznej
węgiel w badaniu
Pixabay

Mechanizm przewiduje ograniczenie cen za ciepło dla odbiorcy do maksymalnie 40% względem cen stosowanych jesienią 2022 r. Po zmianach ograniczenie maksymalnego wzrostu ceny dostawy ciepła obejmuje wszystkie składniki kosztowe występujące w danym systemie ciepłowniczym: cenę za zamówioną moc cieplną, cenę ciepła, cenę nośnika ciepła, stawki opłat stałych i zmiennych za usługi przesyłowe.

Ustawa nie nakłada na odbiorców ciepła dodatkowych obowiązków, to sprzedawca ciepła stosujący ceny maksymalne będzie otrzymywał wyrównanie ze środków przewidzianych na ten cel w ustawie.

Nie tylko ciepło

Warto przypomnieć, że Prezydent Andrzej Duda 14 października 2022 r. podpisał również ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Nowe przepisy przełożą się na brak wzrostu kosztów energii dla większości polskich rodzin. Nie zapłacą one wyższych rachunków za prąd do limitu 2 tys. kWh. Wyższy limit – do 2,6 tys. kWh – obejmie natomiast osoby z niepełnosprawnościami, a limit do 3 tys. kWh – rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Wprowadzony zostanie też specjalny dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła.

Podpisana przez Prezydenta ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, gwarantuje stałą cenę na obecnym poziomie do 2 tys. kWh zużycia rocznego. Limit ten jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r.

Większy roczny limit zużycia energii elektrycznej dotyczyć będzie natomiast gospodarstw, w którym są osoby niepełnosprawnością, i wyniesie on 2,6 MWh. Z kolei w przypadku rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników, limit ten został określony na poziomie 3 tys. MWh.

Jedynie nadwyżka ponad limit, odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. i 3 tys. kWh, będzie rozliczana zgodnie z taryfą wyznaczoną na 2023 r. Z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł.

Dodatek elektryczny

Gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – będą mogły liczyć na specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1500 zł.

Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku było uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zachęta do oszczędzania energii elektrycznej

Premiowane będzie również oszczędzanie energii. Te gospodarstwa, które w 2023 r. zużyją nie więcej niż 90% energii z 2022 r., w 2024 r. otrzymają specjalny upust wysokości 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 r.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News