PILNE: Od tego dnia całkowity zakaz palenia węglem. Za jego złamanie mandat wyniesie 500 zł

PILNE: Od tego dnia całkowity zakaz palenia węglem. Za jego złamanie mandat wyniesie 500 zł

PILNE: Od tego dnia całkowity zakaz palenia węglem. Za jego złamanie mandat wyniesie 500 zł

Podaj dalej

1 października, a więc już za 12 dni stanie się to, co było nieuniknione. Zgodnie z uchwałą z 14 maja 2022 r., od 1 października 2023 r. mieszkańcy Warszawy nie będą mogli palić węglem w swoich źródłach ogrzewania. Wyjątek stanowić będą instalacje spełniające wymogi tzw. ekoprojektu, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022 r. oraz instalacje spełniające wymagania określone dla klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 r.

Zakaz spalania węgla w stolicy został wprowadzony przez Sejmik Województwa Mazowieckiego wraz z nowelizacją uchwały antysmogowej. Ten sam dokument wprowadza zakaz spalania węgla w powiatach okołowarszawskich od 2028 roku.

Można starać się o dotację

Jak poinformował Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, mieszkańcy stolicy cały czas mogą liczyć na dofinansowania do wymieniania tzw. „kopciuchów”, na ekologiczne źródła ogrzewania.

Warszawski program dotacji pozwala na wymianę przestarzałego pieca na ekologiczne źródło ogrzewania: pompę ciepła, kocioł gazowy, instalację ogrzewania elektrycznego, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą również otrzymać dodatkowe środki na odnawialne źródła energii – czytamy na um.warszawa.pl.

Mieszkańcy stolicy powinni wziąć pod uwagę jedną, bardzo istotną rzecz -pomoc w likwidacji kopciuchów można uzyskać również w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”, który można łączyć z dotacjami miejskimi. Tym samym łączna kwota, którą można uzyskać na wymianę źródła ogrzewania może znacząco wzrosnąć. To z kolei powinno zachęcić mieszkańców Warszawy do inwestowania w nowe, ekologiczne pompy ciepła czy kotły gazowe.

Wszystkich informacji w tym temacie można zasięgnąć piszą maila na adres czystepowietrze@um.warszawa.pl oraz u miejskich doradców energetycznych, którzy nieodpłatnie świadczą usługi dla mieszkańców, m.in. pomagają złożyć wniosek o dofinansowanie w programie. Eksperci pełnią dyżury w punktach konsultacyjnych(otwiera się w nowej karcie) w dzielnicach Białołęka, Wawer, Włochy, Rembertów, Ursynów, Targówek, Mokotów. Można też umówić wizytę doradcy w domu.

Czyste powietrze to zdrowsi mieszkańcy

Warszawa wzorem innych europejskich stolic i największych miast od lat realizuje politykę klimatyczną w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Docelowo do 2030 roku w stolicy wspomniana emisja szkodliwych dla zdrowia substancji ma spaść o 40%. Osiągnięcie neutralności klimatycznej ma nastąpić w Warszawie najpóźniej do 2050 r.

Dlatego Warszawa od kilku lat realizuje liczne inicjatywy w tym zakresie – to m.in. podłączanie kolejnych budynków do sieci ciepłowniczej. Miasto wspiera też i realizuje inwestycje w odnawialne źródła energii. Na kolejnych obiektach montowane są panele fotowoltaiczne – docelowo do końca 2030 r. panele mają pojawić na wszystkich miejskich budynkach, na których istnieje taka możliwość.

Będą mandaty

Należy również pamiętać, że  mieszkańcy, którzy dotąd nie wymienili pieca albo kotła na węgiel lub drewno, niespełniającego wymogów klasy 3, 4 lub 5, powinni zrobić to jak najszybciej. A to dlatego, że zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej – od stycznia 2023 r. są one nielegalnymi źródłami ciepła, a ich użytkowanie grozi mandatem do 500 zł.

źródło: um.warszawa.pl

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News