Obajtek: "To mogę obiecać i w Orlenie tego dopilnuję". Chodzi o ceny paliw w najbliższym czasie, co miał na myśli prezes Orlenu?

Obajtek: "To mogę obiecać i w Orlenie tego dopilnuję". Chodzi o ceny paliw w najbliższym czasie, co miał na myśli prezes Orlenu?

z22908143IBG,PKN-Orlen

Podaj dalej

Od kilku dni kierowcy odwiedzający stacje paliw w całej Polsce mają w końcu powody do zadowolenia. Na pylonach ceny benzyny i oleju napędowego spadły o zapowiadane około 30 gr/litr. Jednak czy w najbliższym czasie takie ceny utrzymają się, czy też możemy spodziewać się ich gwałtownego skoku w górę? Wątpliwości w tym temacie rozwiał prezes PKN ORLEN – Daniel Obajtek.

25 listopada została zaprezentowana długo oczekiwana tarcza antyinflacyjna. Premier Morawiecki zapowiedział na konferencji prasowej, że to początek walki z drożyzną w Polsce. Kierowców oczywiście najbardziej interesował wówczas proces obniżania cen paliw. Ceny na stacjach paliw jeszcze całkiem niedawno przekroczyły prób 6 zł/l. Według danych przekazanych przez Urząd Statystyczny Unii Europejskiej w ciągu roku w Polsce ceny paliw wzrosły aż o 28,5%. Nic więc dziwnego, że wszyscy z wytęsknieniem czekali na ich obniżkę.

I tak się w końcu stało. Dzięki obniżce akcyzy na paliwa silnikowe, która nastąpiła 20 grudnia, oraz zmniejszeniu cen za baryłkę ropy, w Polsce średnia cena Pb95 wynosi aktualnie 5,75 zł, a ON 5,79 zł. Wielu kierowców jednak zastanawia się, czy takie ceny w najbliższym czasie utrzymają się, czy warto robić zapasy i tankować do pełna. Wątpliwości nie ma w tym temacie Daniel Obajtek. Prezes PKN ORLEN powiedział w wywiadzie dla magazynu „Sieci” powiedział, że w najbliższym czasie nic w tej materii się nie zmieni. Mało tego – ma zamiar osobiście tego dopilnować.

Dzięki dokonanej wcześniej optymalizacji – dywersyfikacji ropy i centralizacji zakupów w PKN Orlen – mamy w Polsce jedne z najtańszych paliw w Europie. To również efekt podjęcia odważnej decyzji o nabyciu praw do emisji CO2 po ok. 23-24 euro, podczas gdy obecnie kosztują one 80-90 euro. – Powiedział Daniel Obajtek.

Zapytany też został, czy benzyna na święta będzie kosztowała mniej niż 6 zł za lir. – To mogę obiecać i w Orlenie tego dopilnuję – powiedział.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News