Nowe świadczenie dla Polaków zapowiedziane przez rząd. Oto kto dostanie te pieniądze i na jakich zasadach

Nowe świadczenie dla Polaków zapowiedziane przez rząd. Oto kto dostanie te pieniądze i na jakich zasadach

dopłaty termo

Podaj dalej

4 kwietnia br. polski rząd przyjął projekt ustawy, która wprowadza nowe świadczenie wspierające. Jak podaje na swojej stronie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, do jego pobierania uprawnionych będzie około pół miliona osób, a koszt tego wsparcia wyniesie w sumie 3,5 mld zł. Przyjrzyjmy się zatem bliżej komu będzie ono przysługiwać i na jakich zasadach.

Nowe rozwiązanie, czyli świadczenie wspierające, będzie kierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami. Według pierwszych zapowiedzi będzie ono wynosiło od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej – w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych.

Nie chcemy, by osoby z niepełnosprawnością były spychane na margines. Dzięki skutecznej polityce budżetowej możemy przekazywać na ich wsparcie gigantyczne środki – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego po Radzie Ministrów.

Możliwość pracy dla opiekuna

Projekt przewiduje umożliwienie podejmowania aktywności zawodowej przez opiekunów osób niepełnosprawnych uprawnionych do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz zasiłku dla opiekuna. Świadczenie będzie realizowane bez kryterium dochodowego i nieopodatkowane.

Jak wyjaśniała minister Marlena Maląg dzisiaj tworzymy nową historię we wspieraniu osób z niepełnosprawnościami. Ta ustawa o świadczeniu wspierającym to wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i realizacja Strategii na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, którą dwa lata temu przyjął nasz rząd.

Upodmiotowienie i niezależne życie

Jak podaje na swojej stronie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – „Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości fundamentalną sprawa jest solidarność pomiędzy poszczególnymi grupami osób.” Realizowane są takie programy finansowane z Funduszu Solidarnościowego, jak opieka wytchnieniowa i asystencja osobista, powstają Centra opiekuńczo-mieszkalne.

Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News