Nowe przepisy: 5 tys. zł mandatu i automatyczne renty dla ofiar wypadów. Oto co przygotował dla kierowców rząd [LISTA ZMIAN]

Nowe przepisy: 5 tys. zł mandatu i automatyczne renty dla ofiar wypadów. Oto co przygotował dla kierowców rząd [LISTA ZMIAN]

prawo_jazdy_05

Podaj dalej

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w zakresie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wśród nich znalazły się między innymi mandaty do 5 tysięcy złotych za przekroczenie prędkości, automatyczne renty dla ofiar wypadków i wyższe OC dla piratów drogowych. Ale to nie koniec „niespodzianek”.

Bat na piratów drogowych

Centrum Informacyjne Rządu po zakończeniu posiedzenia Rady Ministrów poinformowało, że ministrowie przyjęli kierunki zmian w prawie o ruchu drogowym. Najważniejsze zmiany to:

  • podwyższono maksymalną wysokość grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych oraz podwyższono maksymalną wysokość grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym.
  • podwyższono mandat karny w wysokości do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h, natomiast w przypadku recydywy mandat będzie wynosiła od 3 tys. zł do 5 tys. zł.
  • podwyższono dolną granicę wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne m.in. naruszaniu praw osób pieszych, niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, naruszaniu dopuszczalnych prędkości jazdy.
  • renty dla rodzin ofiar mają być przyznawane w procesie karnym automatycznie, bez konieczności wniosku pokrzywdzonych czy prokuratora.
  • wzrosła maksymalna liczba punktów karnych. Za jedno wykroczenie drogowe będzie można ich dostać aż 15.
  • punkty karne będą kasowały się dopiero po dwóch latach, a nie po roku – jak ma to miejsce obecnie. Nie będzie można zmniejszyć ich liczby dzięki specjalnym szkoleniom.
  • Tymczasowe niedopuszczenie do ruchu pojazdu, jeśli kierowała nim osoba nie posiadająca wymaganego uprawnienia: czasowe niedopuszczeniu pojazdu do ruchu na trzy miesiące; wprowadzenie kary pieniężnej w wysokości 10 tys. zł.
  • Uzależniono wysokość składki OC od liczby punktów karnych.
  • Umożliwiono udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

Nie wiadomo jeszcze kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

źródło: RMF FM / PAP

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News