Nowa obowiązkowa naklejka na szybę. Jeśli jej nie nakleisz, mandat będzie ogromny

Nowa obowiązkowa naklejka na szybę. Jeśli jej nie nakleisz, mandat będzie ogromny

wilgoć w samochodzie samochód jak się pozbyć jak zapobiegać

Podaj dalej

Już niebawem wzorem innych krajów Unii Europejskiej, kierowcy w Polsce będą musieli zaopatrzyć się w nową naklejkę na przednią szybę pojazdu. Będzie ona obowiązkowa, a mandat za jej brak wyniesie aż 500 zł.

To będzie obowiązkowe

Pod koniec marca Minister Klimatu i Środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu. Przepustką do nich będzie specjalna, nowa naklejka, którą każdy pojazd będzie musiał mieć na szybie. Nalepka będzie zawierała rok produkcji pojazdu, rodzaj paliwa, nazwę gminy i nr rejestracyjny.

Dzięki temu posiadacze nisko i zeroemisyjnych pojazdów, którzy nie mają specjalnych tablic, będą mogli wjeżdżać do stref w całej Polsce. Łatwiej będzie też posiadaczom aut, które zostaną uznane za dopuszczone do wjazdu w różnych gminach w Polsce – jeśli ich pojazd będzie spełniał wymagania z innej gminy, która wydała naklejkę.

Będzie to możliwe do stwierdzenia na podstawie roku produkcji lub rodzaju paliwa. Na projekcie znalazł się symbol znaku oznaczającego strefę czystego transportu, aby była ona bardziej czytelna. Nalepkę umieszcza się w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Sposób wydawania naklejek określi rada gminy w uchwale, w której ustanowi strefę.

 

Czym są Strefy Czystego Transportu?

Strefy Czystego Transportu funkcjonują już w 250 miastach w Europie. Jest to obszar, po którym poruszać mogą się pojazdy spełniające wyznaczone wcześniej normy w kwestii emitowania zanieczyszczeń EURO. SCT nie ogranicza ruchu dla pojazdów spalinowych i diesli, których emisje nie przekraczają wyznaczonego progu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News