Niebawem ruszy kolejna edycja popularnego programu rządowego dla rodzin. Do wzięcia będzie do 41 tys. zł - nabór wniosków od 29 września

W Polsce programy socjalne i dotacje rządowe cieszą się ogromną popularnością od wielu lat. Dziesiątki milionów Polaków korzysta z takich programów jak Rodzina 500+, Senior+, Maluch+, czy Dobry Start. Warto zwrócić uwagę, że już pod koniec września można będzie składać wnioski w nowej edycji bardzo popularnego w ubiegłym roku programu dla rodzin. Lepiej tego nie przegapić, bo maksymalnie do wzięcia będzie nawet 41 tys. zł na gospodarstwo domowe. Przypomnimy zatem do kogo takie wsparcie jest skierowane i co należy zrobić, aby z niego skorzystać.

Pieniądze przed wyborami
Podaj dalej

Na tę informację z pewnością czekało wielu Polaków, którzy mają w planach remont swoich mieszkań i domów. Z końcem września ruszy nabór wniosków, a do wzięcia będzie nawet do 41 tys. zł. Co jednak najważniejsze, nie ma żadnych limitów – wsparcie finansowe będzie dostępne dla wszystkich, którzy złożą odpowiednie dokumenty.

Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, najemcy mieszkań komunalnych i wspólnoty od 3 do 7 lokali mieszkalnych mają szanse na dotacje do wymiany kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej. Wsparcie z programu „Ciepłe Mieszkanie” – z budżetem 1,75 mld zł – wyniesie do 41 tys. zł dla osób fizycznych i do 375 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych. Na więcej mogą liczyć mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych gmin. „Nabór wniosków dla gmin rozpocznie się 29 września 2023 r.” – poinformowała szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Dla kogo i na co

Celem programu „Ciepłe Mieszkanie” jest wsparcie wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawa efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. W ramach kosztów kwalifikowanych dla osób fizycznych przewiduje się dofinansowanie na demontaż nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. kopciuchów) oraz zakup i montaż źródła ciepła albo podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku.

Jeśli to zadanie zostanie wykonane, dopuszcza się także sfinansowanie: zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej, a także przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej.

Trzy poziomy dofinansowania

Program „Ciepłe Mieszkanie” składa się z czterech części, pierwsze trzy dedykowane osobom fizycznym, dla których obowiązują trzy poziomy dofinansowania uzależnione od dochodów oraz ostatnia, czwarta część, dla wspólnot. Dziś skupimy się właśnie na 3 opcjach przygotowanych przez rząd dla osób fizycznych.

  • Podstawowy poziom dofinansowania – przy dochodach do 135 tys. zł rocznie – to szansa na dotację do 16,5 tys. zł, nie więcej niż 30 proc. kosztów kwalifikowanych na jeden lokal mieszkalny oraz do 35 proc. w przypadku lokali z gmin najbardziej zanieczyszczonych (do 19 tys. zł).
  • Podwyższone dotacje przewidziano przy dochodach do 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2651 zł w jednoosobowym (chodzi o przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego). Wówczas można starać się o 27,5 tys. zł, do 60 proc. kosztów kwalifikowanych lub 29,5 tys. zł (do 65 proc. kosztów), jeśli to lokal z listy gmin najbardziej zanieczyszczonych.
  • Najwyższe wsparcie otrzymają ci, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 1090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1526 zł w jednoosobowym lub jest ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego. Wówczas na przedsięwzięcie przewidziano aż 41 tys. zł wsparcia (do 90 proc. kosztów kwalifikowanych) lub 43,9 tys. zł (95 proc. kosztów) dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.

MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA

 

Przeczytaj również