Nawet nie wiedziała, że jej samochód zadzwonił po pomoc. To kosztowało ją 1100 zł mandatu

Nawet nie wiedziała, że jej samochód zadzwonił po pomoc. To kosztowało ją 1100 zł mandatu

Nawet nie wiedziała, że jej samochód zadzwonił po pomoc. To kosztowało ją 1100 zł mandatu

Podaj dalej

Policjanci zostali poinformowani przez system eCall zainstalowany w aucie o zdarzeniu drogowym. Kierująca bmw, która doprowadziła do kolizji nawet nie wiedziała, że jej auto wysłało taką informację do wszystkich służb ratunkowych. Za spowodowanie zdarzenia została ukarana przez policjantów mandatem w wysokości 1100 złotych.

18 sierpnia 2022 roku o godzinie 14.00 do stanowiska dowodzenia rawskiej Policji wpłynęła informacja z systemu eCall wysłanego przez jeden z samochodów biorących udział w zdarzeniu drogowym. Wiadomość, którą otrzymał dyżurny zawierała dane o aucie (numer VIN, rodzaj paliwa), lokalizację w chwili zdarzenia (eCall zawiera moduł GPS) adnotację, że eCall zadziałał automatycznie, oraz informację, że nikt nie nawiązuje rozmowy z operatorem, a w tle słychać jedynie odgłos włączonych świateł awaryjnych.

Policjanci natychmiast udali się na miejsce zdarzenia. Okazało się, że 70-letni kierujący toyotą zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, a 19-latka jadąca bmw nie zachowała bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu i uderzyła w tył toyoty. Uczestnicy byli trzeźwi i na szczęście nikomu nic się nie stało. Z uwagi na uszkodzenia funkcjonariusze zatrzymali dowody rejestracyjne obu pojazdów. 19-latka otrzymała 1100 złotych mandatu i 6 punktów karnych.

Co to właściwie jest eCall?

eCall to system używany w pojazdach do wzywania pomocy, który w razie zdarzenia automatycznie wybiera bezpłatny numer alarmowy 112. System eCall można również uruchomić ręcznie poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Zasada działania jest prosta: niezależnie od tego, czy system zostanie aktywowany manualnie czy zadziała automatycznie (po wystrzeleniu poduszek powietrznych), eCall nawiązuje połączenie z numerem alarmowym 112, a kierowca lub pasażerowie mogą podać dyspozytorowi wszelkie potrzebne informacje.

POLICJA ŁÓDZKA

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News