Nareszcie! Koniec z mandatami za brak prawa jazdy

Nareszcie! Koniec z mandatami za brak prawa jazdy

Podaj dalej

Jeszcze w tym roku kierowcy będą mogli prawo jazdy zostawić w domu. Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym. W świetle nowych przepisów kierowcy nie będą musieli już wozić przy sobie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem.

Senatorowie byli zgodni

Dziewięćdziesięciu czterech głosujących – a więc wszyscy senatorowie – poparło najnowszy projekt ustawy o ruchu drogowym. Nowe przepisy to spore ułatwienia dla kierowców. Blankiet prawa jazdy nie będzie już nam potrzebny, dodatkowo wszystkie dane i uprawnienia kierowców trafią do systemu CEPiK.

prawo jazdy
Jeszcze w tym roku kierowcy będą mogli zostawić prawo jazdy w domu

Prawo jazdy będziemy mogli zarejestrować w aplikacji mObywatel i zawsze mieć je przy sobie w formie cyfrowej w telefonie. Jednocześnie osoba, której prawo jazdy nie zostało wydane przez organ do tego właściwy, będzie traktowana tak jak dotychczas, czyli jak osoba bez uprawnień do kierowania pojazdami.

Będą też inne zmiany

Kierowców czekają również inne zmiany i udogodnienia. Zniesiony zostanie obowiązek wydawania karty pojazdu w procesie pierwszej rejestracji, oraz obowiązek wydawania naklejki kontrolnej. Wprowadzona zostanie również możliwości zachowania numeru rejestracyjnego przy przerejestrowaniu.

Zniesiony będzie obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, (jeżeli od uprzedniej ostatniej rejestracji nie zmienił się właściciel oraz naklejki kontrolne). Ostatni przepis ma wejść w życie dopiero po 24-miesięcznym vacatio legis.

Senat zdecydował również, że utworzona zostanie nowa dotacja celowa, aby zrekompensować powiatom wspomniane straty z tytułu niewydawania naklejek na szybę z numerem rejestracyjnym i kart pojazdów. Pieniądze trafią do odpowiednich samorządów z funduszu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News