MSWIA rozdaje Polakom te urządzenia. Oto jakie warunki trzeba spełnić by je otrzymać za darmo

MSWIA rozdaje Polakom te urządzenia. Oto jakie warunki trzeba spełnić by je otrzymać za darmo

MSWIA rozdaje Polakom te urządzenia. Oto jakie warunki trzeba spełnić by je otrzymać za darmo

Podaj dalej

Dziś, 26 listopada br. na antenie Programu 1 Polskiego Radia w audycji „Wolna sobota” rozpoczęła się ogólnopolska kampania MSWiA oraz Polskiego Radia „Czad i ogień. Obudź czujność”. W ramach akcji na antenie Programu 1 w audycjach Sygnały Dnia, Ekspres Jedynki, Cztery Pory Roku oraz Czas Pogody będą przeprowadzane konkursy, w których można wygrać czujki czadu. Wkrótce do kampanii dołączą też Program 3, Program 2 oraz Polskie Radio Dzieciom. Na potrzeby akcji MSWiA przekazało 760 czujek.

W ramach kampanii „Czad i ogień. Obudź czujność” na antenie Polskiego Radia będą organizowane konkursy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Dla najlepszych słuchaczy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nagrody. Są nimi czujki tlenku węgla. W trakcie trwania akcji emitowane będą także spoty edukacyjne dotyczące zagrożeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla.

W audycjach w charakterze ekspertów wezmą udział strażacy Państwowej Straży Pożarnej, którzy podzielą się ze słuchaczami swoją wiedzą i doświadczaniem z obszaru ochrony przeciwpożarowej. Strażacy odpowiedzą także na najczęściej zadawane pytania związane z bezpiecznym użytkowaniem urządzeń grzewczych w sezonie jesienno-zimowym.

Czad to cichy zabójca

Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych. Czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. To bezwonny i bezbarwny gaz o silnych właściwościach toksycznych. Jest lżejszy od powietrza, dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona czynność serca.

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zagrożenie związane z zatruciem czadem. Tylko w sezonie 2020/2021 Państwowa Straż Pożarna odnotowała prawie 2,8 tys. tego typu zdarzeń. W ciągu ostatnich trzech sezonów (2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021) strażacy odnotowali ponad 9,6 tys. zdarzeń i 132 ofiary śmiertelne. Pod tym względem najtragiczniejszy był sezon grzewczy 2018/2019. Wówczas poszkodowanych zostało ponad 2 tys. osób, a w wyniku zatrucia czadem zmarły 52 osoby.

Zadbaj o instalację

O prawidłową instalację czujek powinny zadbać szczególnie te osoby, które mają w swoich domach i mieszkaniach piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach, a także kuchenki gazowe. Żeby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z zatruciem czadem, konieczne jest systematyczne zlecanie przeglądów.

Trzeba pamiętać, że urządzenia grzewcze muszą być sprawne i używane zgodnie z instrukcją. Nie należy ich zasłaniać i przykrywać. Swobodny przepływ powietrza musi być zapewniony przez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien należy również sprawdzić funkcjonowanie wentylacji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od lat promuje działania mające zwiększać wiedzę na temat zatrucia czadem.

MSWIA

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News