Międzynarodowa Agencja Energii apeluje: "Kierowcy - oszczędzajcie paliwo!" To już nie są żarty

Międzynarodowa Agencja Energii apeluje: "Kierowcy - oszczędzajcie paliwo!" To już nie są żarty

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Międzynarodowa Agencja Energii jest mocno zaniepokojona tym, co dzieje się na Starym Kontynencie. Sytuacja na rynkach ropy jest tak poważna, że wystosowany został specjalny apel do rządów i obywateli.

Niestety wszystko wskazuje na to, że już w najbliższych dniach ceny paliw na polskich stacjach znów pójdą w górę. Możliwa eskalacja konfliktu na wschodzie na inne kraje, jest równoznaczna z nałożeniem na Rosję kolejnych – jeszcze bardziej dotkliwych sankcji gospodarczych. To w w parze z cały czas słabnącym złotym spowoduje, że ceny ropy znowu wystrzelą w górę. Na temat katastrofalnej sytuacji na rynku paliw w Europie wypowiedzieli się eksperci z Międzynarodowej Agencji Energii.

Jest plan

Według IEA (International Energy Agency) trzeba jak najszybciej zacząć oszczędzać paliwo, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na ropę nawet w ciągu czterech miesięcy o 2,7 milionów baryłek dziennie. Aby dokonać – jak mogłoby się wydawać – niemożliwego, powstał specjalny, opierający się na 10 punktach plan. Niepokojące może być to, że jeśli się on nie powiedzie, to staniemy w obliczu największego kryzysu paliwowego nie od lat, a od wielu dekad. A na to, nie jesteśmy absolutnie gotowi.

„W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę świat może stanąć przed największym szokiem podażowym na rynku ropy od dekad, mającym ogromny wpływ na gospodarki i społeczeństwa” – powiedział Faith Birol z Międzynarodowej Agencji Energii (IEA).

ceny ropa paliwo
fot. pixabay

Według Faitha Birola można tego jeszcze uniknąć. W tym celu należy zastosować dwa rozwiązania. Po pierwsze rządy powinny już teraz korzystać z  państwowych rezerw ropy. Po drugie, społeczeństwo każdego kraju musi zacząć przestrzegać 10-punktowego planu oszczędzania ropy.

Prezentuje się on następująco:

  1. Obniżenie dozwolonej prędkości na autostradach o co najmniej 10 km/h
  2. Praca zdalna 3 dni w tygodniu – jeśli to możliwe
  3. Niedziele bez samochodu w miastach
  4. Tańsze korzystanie z transportu publicznego i zachęcanie do mikromobilności, spacerów i jazdy na rowerze
  5. Lepsze wykorzystanie prywatnych aut w miastach
  6. Promocja carsharingu
  7. Lepsza organizacja transportu towarów
  8. W miarę możliwości korzystanie z pociągów zamiast samolotów
  9. Ograniczenie podróży służbowych i przejście na spotkania on-line
  10. Promocja elektromobilności

Większość proponowanych działań w 10-punktowym planie wymagałaby zmian w zachowaniu konsumentów, wspieranych działaniami rządowymi. To, jak i czy te działania zostaną wdrożone, zależy od każdego kraju – pod względem rynków energii, infrastruktury transportowej, dynamiki społecznej i politycznej oraz wielu innych aspektów.

IEA jest gotowa wspierać wszystkie kraje, które będą chciały wprowadzić takie rozwiązanie w życie. Jak twierdzą eksperci z Międzynarodowej Agencji Energii, zacząć należy od zakrojonej na szeroką skalę kampanii informacyjnej.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News