Miał 16 kategorii prawa jazdy i wszystkie je stracił. To już trzeba być dzbanem totalnym

Miał 16 kategorii prawa jazdy i wszystkie je stracił. To już trzeba być dzbanem totalnym

Miał 16 kategorii prawa jazdy i wszystkie je stracił. To już trzeba być dzbanem totalnym

Podaj dalej

Kompletnie pijany 64-latek wjechał w budynek gospodarczy w gminie Bartoszyce. Po przebadaniu alkomatem okazało się, że kierowca miał w organizmie 2 promile alkoholu. Stracił prawo jazdy, a miał uprawnienia na wszystkie możliwe pojazdy

Jak podaje portal brd24, „rekordzista”. 64-latek z gminy Bartoszyce (woj. warmińsko-mazurskie) posiadał wszystkie możliwe kategorie prawa jazdy w Polsce. Miał aż 16 uprawnień. Wszystkie stracił, gdy osobowym fordem wybrał się w pijacką przejażdżkę po wsi. Najpierw na drodze przed nim musiał uciekać jeden z kierowców, potem na zakręcie wypadł z trasy i rozbił osobowego forda o budynek gospodarczy.

Świadek kolizji podbiegł, by sprawdzić, czy kierowcy nic się nie stało. Gdy poczuł od niego mocną woń alkoholu, zabrał mu kluczyki. Zawiadomieni policjanci po przybyciu na miejsce zbadali 64-latka alkomatem. Miał niecałe 2 promile alkoholu w organizmie.

Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy. Za naruszenie przepisów drogowych i przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu będzie odpowiadał przed sądem.

Co grozi w Polsce za jazdę po alkoholu?

Nie trzeba nikomu przypominać, że po spożyciu alkoholu nie da się utrzymać optymalnej sprawności psychofizycznej. Co więcej, kierowcy często podejmują najgorszą, ekstremalnie nieodpowiedzialną decyzję, jaką jest oczywiście prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Na szczęście teraz wszyscy ci, którzy za nic mieli przepisy (kary były po prostu zbyt niskie w porównaniu do popełnianego przestępstwa), zastanowią się kilka razy, zanim usiądą za kółko po pijaku.

Po użyciu:

Zatem, jeżeli stężenie we krwi kierowcy przekracza 0,2 promila, ale jest zarazem niższe niż 0,5 promila, to oznacza, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i popełnia wykroczenie określone w art. 87 § 1 k.w. Co za to grozi? Cóż w ogólnym skrócie – bardzo wysoka kara. W takim przypadku możemy zostać ukarani 30-dniowym aresztem. Oczywiście jest to rozwiązanie ostateczne, którego raczej się nie stosuje.

Powinniśmy jednak być przygotowani na mandat, którego wysokość po nowelizacji przepisów to 2500 złotych oraz 10 punktów karnych. Warto pamiętać natomiast o jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie od 1 stycznia 2022 roku aż sześciokrotnie wzrosła maksymalna wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd. Aktualnie to aż 30 000 złotych. To wszystko dopiero początek. Zdecydowanie gorzej jest, jeśli popełnimy przestępstwo, czyli będziemy kierowali w stanie nie po użyciu alkoholu, ale w stanie nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości:

Jeżeli kierujemy samochodem pod wpływem alkoholu i jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, to popełniamy poważne przestępstwo, za które grożą surowe kary. Możemy spodziewać się grzywny, która ustalona jest w zależności od dochodu. W tym przypadku jest to od 10 do 540 stawek dziennych (od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tego dochodzi oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Będziemy też musieli wypłacić od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News