Masz takie tablice rejestracyjne? Jeśli tak, grozi ci nawet 500 zł mandatu

Masz takie tablice rejestracyjne? Jeśli tak, grozi ci nawet 500 zł mandatu

tablice rejestracyjne

Podaj dalej

Policja może ukarać kierowcę, który ma nieczytelne tablice rejestracyjne. W takim przypadku zgodnie z nowym taryfikatorem mandat wynosi 500 zł, przekonał się o tym kierowca quada.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Grójca zatrzymali do kontroli quada, którym kierował 28-latek. Pojazd miał zasłonięte tablice rejestracyjne. Mężczyzna zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2022 r. o trzymał mandat karny w wysokości 500 zł.

Zasłanianie tablic rejestracyjnych jest działaniem umyślnym i tu nie ma żadnych wątpliwości co do karania kierowców. Z kolei brudne tablice są przejawem zaniedbania i nie zawsze jest to celowe działanie. Jednak co do zasady policjant może ukarać kierowcę, gdy ma on brudne i nieczytelne tablice rejestracyjne.

Taryfikator mandatowy określa, że kara za zakrywanie tablic rejestracyjnych wynosi aż 500 zł. Jeżeli kierujący pojazdem nie dopełni obowiązku utrzymania tablic i innych wymaganych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienia ich czytelności, powinien liczyć się z mandatem w wysokości 100 zł.

Przepisy zabraniają także ozdabiania tablic rejestracyjnych oraz umieszczania z przodu i tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów ograniczających czytelność tablic. W takim przypadku mandat wynosi również aż 500 zł.

DALSZY CIĄG TEKSTU POD ZDJĘCIEM

Od 1 marca nowe tablice rejestracyjne
fot. stock.adobe.com – Tomasz Warszewski

Nowe mandaty – za co można dostać 100, 300, 500 lub 1500 złotych kary

– 100 zł – taki mandat otrzymamy, kiedy tablice naszego pojazdu będą nieczytelne. Taką samo kwotą zostaniemy ukarani również wtedy, kiedy obok blach na klapie znajduje się symbol określający inne państwo.

– 300 zł – taką karę otrzymamy natomiast za zbyt małe tablice rejestracyjne, jeśli pojazd nie jest do nich przystosowany. To kara za oszukanie urzędnika podczas rejestracji pojazdu.

– 500 zł – tyle zapłacimy w trzech przypadkach: jeżeli zasłaniamy tablice, umieszczamy blachy w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone lub postanowimy je w jakiś sposób przyozdobić.

– 1000 zł – z takim mandatem musimy liczyć się, kiedy nasz pojazd nie będzie posiadał tablic rejestracyjnych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News