Masz taką naklejkę na aucie? Lepiej szybko ją ściągnij jeśli chcesz uniknąć mandatu

Masz taką naklejkę na aucie? Lepiej szybko ją ściągnij jeśli chcesz uniknąć mandatu

przednia szyba naklejka diesel

Podaj dalej

Nie od dziś wiadomo, że polscy kierowcy bardzo lubią ozdabiać swoje samochody rozmaitymi naklejkami. Nie ma w tym oczywiście niczego złego, o ile wszystko odbywa się zgodnie z literą prawa. A w wielu przypadkach tak nie jest.

Naklejki na samochodach są jak diesel na mrozie – mogą zaskakiwać. Oczywiście nie mamy niczego przeciwko wyrażaniu siebie w ten sposób, ale warto wiedzieć co wolno, a czego nie. Wszak żyjemy przecież wszyscy w państwie prawa.

Za co mandat?

Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie za granicę zastanawiacie się zapewne, czy dalej należy oznaczać samochód naklejką państwa, w którym pojazd jest zarejestrowany. W naszym przypadku jest to oczywiście (PL). Jak się okazuje niewłaściwe oznaczenie lub jego brak może przyspożyć nam wielu kłopotów.

Aktualnie kodeks drogowy stanowi jasno: “pojazd zarejestrowany w Rzeczypospolitej Polskiej, który ma być używany w ruchu międzynarodowym, powinien być oznaczony znakiem z literami „PL. W sumie problem mamy więc z głowy – oznaczenie tego typu jest już na tablicy rejestracyjnej. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy nasz samochód ma jeszcze stare – „czarne” tablice rejestracyjne. Co prawda po drogach naszego kraju porusza się już garstka tego typu aut. Ale jeśli wybieramy się takowym za granicę, naklejka PL będzie koniecznością.

Dodatkowo zgodnie z art. 60.1.4 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, zabrania się umieszczania na pojeździe znaku określającego inne państwo niż to, w którym pojazd został zarejestrowany. Czyli jeśli mamy np. BMW zarejestrowane w Polsce, ale oznaczymy go dodatkowo np. Naklejką z literą D (Niemcy) to możemy spodziewać się mandatu w wysokości 100 zł.

Grzywna w wysokości od 50 do 100 złotych jest również za „umieszczenie w miejscu publicznym nieprzyzwoitego ogłoszenia. Podobnie jak napisu lub rysunku albo używanie słów nieprzyzwoitych”.

przednia szyba naklejka diesel

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News