Masz SUV-a lub busa? Niedługo po twoje auto może zgłosić się wojsko

Masz SUV-a lub busa? Niedługo po twoje auto może zgłosić się wojsko

wp

Podaj dalej

Jeśli jesteś posiadaczem samochodu z nadwoziem SUV lub busa, to nie mamy dla Ciebie dobrych wieści. Być może jesteś na liście 716 właścicieli samochodów, którym wojsko może zarekwirować auto na cele obronności kraju. Rząd o ponad 5 procent w porównaniu z obecnym rokiem zwiększył ten limit.

Opublikowany właśnie projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie nie pozostawia żadnych wątpliwości. Wojsko jeśli będzie chciało, będzie mogło zarekwirować jeden z 716 cywilnych pojazdów. Jak podaje portal rmf.fm, armia w szczególności zainteresowana jest wszystkimi pojazdami z nadwoziem typu SUV, oraz samochodami dostawczymi, a także mikrobusami i autobusami.

Na jak długo wojskowi będą mogli „pożyczyć” sobie nasz samochód? Cóż, w czasie pokoju z reguły te pojazdy mogą być zarekwirowane na dobę. Czasami jednak zdarza się, że właściciele muszą rozstać się z nimi nawet na tydzień. Za zajęcie samochodu przysługuje właścicielowi ryczałt w wysokości prawie 300 złotych na dobę. W sumie na te ryczałty przewidziano w przyszłym roku ponad 240 tysięcy złotych.

Co jednak najważniejsze, w takiej sytuacji państwo ponosi wszystkie koszty naprawy ewentualnych uszkodzeń. Jak można przeczytać w rozporządzeniu, w zajęciu pojazdów chodzi przede wszystkim o sprawdzanie gotowości mobilizacyjnej jednostek wojskowych.

 

źródło: rmf.fm
fot: pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News