Masz prawo jazdy kat. B? Szykuj się na nowe uprawnienia!

Masz prawo jazdy kat. B? Szykuj się na nowe uprawnienia!

prawo jazdy policja

Podaj dalej

Wszystko wskazuje na to, że rok 2021 będzie dla kierowców zaskakująco dobry. Wszyscy ci, którzy mają prawo jazdy kat. B mogą powoli szykować się na nowe uprawnienia.

Aktualnie posiadacze prawa jazdy kat. B mogą prowadzić pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Teraz ma się to zmienić. Jeśli w procesie legislacyjnym wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w tym roku dostaniemy nowe uprawnienia, które pozwolą na prowadzenie pojazdu do 4,25 tony.

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

Zapowiedziana już w ubiegłym roku przez Ministerstwo Infrastruktury zmiana w ustawie o transporcie drogowym miała zwiększyć uprawnienie posiadaczy wspomnianego wcześniej prawa jazdy kat. B. Oto zmiany zaproponowane przez resort:

“Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym” – czytamy w projekcie ustawy.

W świetle nowych przepisów posiadając prawo jazdy kat. B będziemy mogli prowadzić auto cięższe niż 3,5 tony, lecz nie cięższe niż 4,25 tony dopuszczalnej masy całkowitej. Co jednak najważniejsze –  pojazd musi być zasilany paliwami alternatywnymi. W obecnym przypadku do tej grupy kwalifikują się “dostawczaki”, które są samochodami w pełni elektrycznymi.]prawo jazdy

Dodatkowo ministerstwo w projekcie wskazuje, że nowe uprawnienia będą dla osób, które posiadają prawo jazdy kat. B od minimum dwóch lat. Nowe zmiany najprawdopodobniej wejdą w życie już w połowie 2021 roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News