Masz coś takiego na swoim aucie? Z miejsca tracisz dowód i dostajesz mandat - lepiej uważać

Wprowadzony niedawno nowy taryfikator mandatów to prawdziwy postrach kierowców. Olbrzymie kary nakładane pod rygorem skierowania sprawy do sądu dają do myślenia, dlatego zmotoryzowani robią dosłownie wszystko, żeby uniknąć wysokich mandatów. Zaczęliśmy jeździć znacznie wolniej, bardziej ochoczo przepuszczamy też pieszych na pasach, zapinamy pasy i parkujemy tam, gdzie jest to dozwolone. Niestety wielu kierowców (zwłaszcza młodych) zapomina jeszcze o jednej, bardzo istotnej rzeczy, za którą nie tylko można dostać mandat, ale nawet stracić dowód rejestracyjny.

parkowanie parking opłata parkometr
Podaj dalej

Firmy oferujące folie samochodowe wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu, i nie ma się co szczególnie temu faktowi dziwić. Bardzo często zdarza się, że zakupiony przez nas samochód używany nie jest pokryty wymarzonym kolorem lakieru. Dlatego oklejenie go folią wydaje się być zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem, niż malowanie całej karoserii.

Z kolei właściciele nowych aut decydują się na folie ochronne, które mają za zadanie chronić lakier przed rysami i odpryskami. Co więcej – pieniądze zainwestowane w ten sposób na pewno w sporym stopniu zwrócą się przy ewentualnej odsprzedaży pojazdu. Wszak nienaruszony lakier to mocna karta przetargowa przy negocjacjach.

Folia, a prawo

Oklejanie samochodów foliami zmieniającymi kolor nadwozia lub foliami ochronnymi jest w ostatnim czasie bardzo popularne. Właściciele pojazdów decydują się na okleinę z wielu powodów, ale czy takie praktyki są w świetle prawa legalne?

Oklejanie samochodu folią

Po pierwsze – polskie prawo szczegółowo traktuje o oklejeniu lamp czy szyb. Reguluje np. barwę świateł mijania, albo przepuszczalność światła przez szyby. W kodeksie nie ma jednak ani pół zdania o ingerencji w kolor nadwozia (za wyjątkiem pojazdów uprzywilejowanych).

Jest jednak jedno „ale”! Artykuł 66 ust. 1 pkt. 1 kodeksu drogowego, wyraźnie mówi, że pojazd uczestniczący w ruchu musi być zbudowany, utrzymany i wyposażony w taki sposób, aby korzystanie z niego nie zagrażało życiu i bezpieczeństwu innych uczestników ruchu.

Złote BMW
Tego typu folia w aucie może przysporzyć wielu kłopotów.

W tym momencie automatycznie na myśl przychodzą folie w kolorze lustrzanym, które w słoneczne dni będą bardzo intensywnie odbijać światło. Potencjalne oślepianie w ten sposób innych kierowców jest więc wysoce prawdopodobne.

Dlatego jeśli jesteś właścicielem pojazdu, który ma na sobie tzw. „pozłotkę” albo „sreberko”, jesteś narażony na mandat, a nawet utratę dowodu rejestracyjnego. Oczywiście wiele zależy też w takim przypadku od policjanta i jego interpretacji danej sytuacji. Warto o tym pamiętać.

fot: freepik.com

Przeczytaj również