Masz bezterminowe prawo jazdy? Będziesz musiał wyrobić nowy dokument. Wiemy gdzie jest haczyk i do kiedy trzeba to zrobić

Masz bezterminowe prawo jazdy? Będziesz musiał wyrobić nowy dokument. Wiemy gdzie jest haczyk i do kiedy trzeba to zrobić

Masz bezterminowe prawo jazdy? Będziesz musiał wyrobić nowy dokument. Wiemy gdzie jest haczyk i do kiedy trzeba to zrobić

Podaj dalej

Jeżeli którykolwiek kierowca myślał, że bezterminowo wydane prawo jazdy nie zmusza go do wymiany dokumentu, jest w ogromnym błędzie. Wiemy kiedy bezterminowe „prawko” straci ważność i jak będzie wyglądała procedura jego wymiany.

Masz bezterminowe prawo jazdy? Będziesz musiał wyrobić nowy dokument

Bezterminowe wydawanie prawa jazdy zakończyło się w styczniu 2015 roku i dziś ich ważność zależy od kategorii uprawnień. Nie oznacza to oczywiście, że bezterminowe prawo jazdy jest nieważne. Pamiętać należy jednak o tym – że każdy dokument posiada termin ważności. Obecnie najdłuższy okres na jaki organ wydaje prawo jazdy, wynosi 15 lat.

Może oczywiście ulec on skróceniu, kiedy będą ku temu podstawy w postaci chociażby orzeczenia lekarskiego. Co jednak najważniejsze – nowe prawo nie unieważnia bezterminowych dokumentów wydanych wcześniej. Ale to nie znaczy, że nie trzeba będzie ich wymienić.

Maksymalny okres ważności prawa jazdy:

 • do 15 lat dla kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T;
 • do 5 lat dla kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E.

Jest nowa funkcja w popularnej aplikacji. Niektórzy będą zaskoczeni, inni – przerażeni, o ile tak się zachowują

Kiedy do wydziału komunikacji?

W najbliższej przyszłości wszyscy posiadający „bezterminówkę” będą zobligowani ją wymienić. Do odpowiednich urzędów kierowcy będą musieli udać się w latach 2028-2033. Nowe dokumenty wydane zostaną z 15-letnim okresem ważności co oznacza, że po 2033 wszyscy kierowcy w Polsce będą mieli już dokument tzw. terminowy.

A teraz kolejny raz kwestia najważniejsza. Przypominamy, że wymienić będzie trzeba tylko sam dokument. Kierowca, który wcześniej uzyskał bezterminowo uprawnienia kat. AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T nie traci ich.

Warto też pamiętać, że prawo jazdy należy wymienić w przypadku zmiany nazwiska, zgubieniu lub zniszczeniu (nawet jeśli dokument jest już w CEPIK i nie trzeba go wozić przy sobie), oraz upłynięciu terminu ważności dokumentu lub konkretnej kategorii. Dodatkowo od 4 marca 2019 roku wymiana prawa jazdy nie jest obowiązkowa po zmianie adresu zamieszkania czy zameldowania. Dzieje się tak, ponieważ z dokumentu usunięto rubrykę z informacją o adresie.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM

Jak w Polsce uzyskać prawo jazdy?

Kto może uzyskać

Prawo jazdy może uzyskać każdy, kto mieszka w Polsce przynajmniej od 185 dni i:

 • po raz pierwszy chce dostać prawo jazdy – jeśli jest w odpowiednim wieku,
 • ma już prawo jazdy i chce uzyskać kolejną kategorię – jeśli jest w odpowiednim wieku.

Dokonałeś takiej modyfikacji w aucie? Mandat 3000 zł dostaniesz od razu – lepiej to popraw

Co musisz przygotować

 • wniosek o wydanie prawa jazdy – otwórz plik w nowym oknie –pobierz i wypełnij w domu albo zrób to w urzędzie,
 •  orzeczenie lekarskie,
 •  aktualne zdjęcie,
 •  dowód osobisty albo paszport. Jeśli jesteś cudzoziemcem, weź paszport albo kartę pobytu,
 •  dokument, który potwierdzi adres zameldowania, na przykład dowód osobisty, kartę pobytu albo zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały albo czasowy. Jeśli masz nowy dowód osobisty, w którym nie ma adresu zameldowania – weź z dowolnego urzędu gminy zaświadczenie o zameldowaniu. Jeśli nie masz meldunku – zapytaj urzędnika, co zrobić,
 •  ksero dotychczasowego prawa jazdy – jeśli masz już prawo jazdy i chcesz uzyskać uprawnienie na kolejną kategorię,
 •  pisemna zgoda rodziców albo opiekuna prawnego – jeśli wkrótce skończysz 18 lat. Idź do urzędu z rodzicem albo opiekunem prawnym – musi podpisać przy urzędniku dokument, w którym zgadza się na rozpoczęcie kursu i wydanie prawa jazdy,
 •  orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem – jeśli chcesz dostać prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E KA albo gdy starosta skierował cię na badania psychologiczne.

Gdzie składasz dokumenty

 • w urzędzie starostwa powiatowego w swoim miejscu zamieszkania,
 • w urzędzie miasta – jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu,
 • w urzędzie dzielnicy – jeśli mieszkasz w Warszawie.

Najlepiej idź do urzędu osobiście. A jeśli na przykład z powodu choroby lub niepełnosprawności nie możesz tego zrobić – wyślij dokumenty pocztą.

Ile będziesz czekać

 • do 9 dni roboczych od dnia, w którym urząd dostanie potwierdzenie opłaty, twoje prawo jazdy będzie gotowe do odbioru,
 • do miesiąca – jeśli urząd musi wyjaśnić twoją sytuację, na przykład dostaniesz zakaz prowadzenia pojazdów albo okaże się, że masz prawo jazdy za granicą,
 • do 2 miesięcy – wyjątkowo, jeśli sytuacja będzie wymagała jeszcze dodatkowych wyjaśnień.

Masz 2 możliwości odbioru:

 • w urzędzie – zabierz wtedy ze sobą dowód osobisty albo paszport oraz prawo jazdy – jeśli masz,
 • pocztą – jeśli zaznaczysz we wniosku odbiór pocztą, wpiszesz swój adres i przed odbiorem odeślesz swoje prawo jazdy.

Sprawdź na stronie www.info-car.pl, na jakim etapie jest twoja sprawa i kiedy możesz odebrać gotowe prawo jazdy. Wystarczy, że podasz swoje dane: numer PESEL, imię i nazwisko.

Jeśli urzędnik odmówi ci wydania prawa jazdy – możesz odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego. Masz na to 14 dni od otrzymania decyzji. Odwołanie złóż w urzędzie, który wydał odmowę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News