Kuriozalne tłumaczenie przed policjantami. "Wypiłem tylko kilka piw do meczu"

Kuriozalne tłumaczenie przed policjantami. "Wypiłem tylko kilka piw do meczu"

Kuriozalne tłumaczenie przed policjantami. „Wypiłem tylko kilka piw do meczu”

Podaj dalej

Policjanci z łomżyńskiej drogówki zatrzymali nietrzeźwego kierowcę. Sygnał o oplu jadącym cała szerokością jezdni mundurowi otrzymali od innego kierowcy. Badanie alkomatem 42-latka wykazało, że miał on ponad promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna był zdziwiony, bo jak twierdził „wypił tylko kilka piw do meczu”. Mieszkaniec Łomży stracił prawo jazdy. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj po południu dyżurny łomżyńskiej komendy otrzymał zgłoszenie o nietrzeźwym kierowcy, który jedzie Wojska Polskiego w Łomży. Na jazdę opla całą szerokością jezdni zareagował inny kierowca i powiadomił policjantów. Już chwilę później mundurowi z łomżyńskiej drogówki na ulicy Polowej zatrzymali pojazd do kontroli.

Od razu wyczuli od kierowcy alkohol. Badanie alkomatem wykazało, że 42-latek miał 1,2 promila alkoholu w organizmie. Mieszkaniec Łomży był zdziwiony wynikiem badania, bo jak twierdził, „wypił tylko kilka piw do meczu”. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a jego opel trafił na strzeżony parking. Zgodnie z kodeksem karnym grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

jak sprawdzić punkty karne

Co grozi w Polsce za jazdę po alkoholu

Nie trzeba nikomu przypominać, że po spożyciu alkoholu nie da się utrzymać optymalnej sprawności psychofizycznej. Co więcej, kierowcy często podejmują najgorszą, ekstremalnie nieodpowiedzialną decyzję, jaką jest oczywiście prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Na szczęście teraz wszyscy ci, którzy za nic mieli przepisy (kary były po prostu zbyt niskie w porównaniu do popełnianego przestępstwa), zastanowią się kilka razy, zanim usiądą za kółko po pijaku.

Po użyciu:

Zatem, jeżeli stężenie we krwi kierowcy przekracza 0,2 promila, ale jest zarazem niższe niż 0,5 promila, to oznacza, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i popełnia wykroczenie określone w art. 87 § 1 k.w. Co za to grozi? Cóż w ogólnym skrócie – bardzo wysoka kara. W takim przypadku możemy zostać ukarani 30-dniowym aresztem. Oczywiście jest to rozwiązanie ostateczne, którego raczej się nie stosuje.

Powinniśmy jednak być przygotowani na mandat, którego wysokość po nowelizacji przepisów to 2500 złotych oraz 10 punktów karnych. Warto pamiętać natomiast o jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie od 1 stycznia 2022 roku aż sześciokrotnie wzrosła maksymalna wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd. Aktualnie to aż 30 000 złotych. To wszystko dopiero początek. Zdecydowanie gorzej jest, jeśli popełnimy przestępstwo, czyli będziemy kierowali w stanie nie po użyciu alkoholu, ale w stanie nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości:

Jeżeli kierujemy samochodem pod wpływem alkoholu i jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, to popełniamy poważne przestępstwo, za które grożą surowe kary. Możemy spodziewać się grzywny, która ustalona jest w zależności od dochodu. W tym przypadku jest to od 10 do 540 stawek dziennych (od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tego dochodzi oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Będziemy też musieli wypłacić od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

KMP Łomża

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News