Kontrowersyjne potrącenie pieszego. Wiesz kto jest winny w tej sytuacji? Bo my nie mamy bladego pojęcia... [WIDEO]

Kontrowersyjne potrącenie pieszego. Wiesz kto jest winny w tej sytuacji? Bo my nie mamy bladego pojęcia... [WIDEO]

Kontrowersyjne potrącenie pieszego. Wiesz kto jest winny w tej sytuacji? Bo my nie mamy bladego pojęcia… [WIDEO]

Podaj dalej

Polskie przepisy dotyczące ruchu drogowego często wymagają specjalnej interpretacji. Napisano je w taki sposób, że dla przeciętnego Kowalskiego są niezrozumiałe i czytelne w minimalnym stopniu. Nie ma się więc co dziwić, że w niektórych sytuacjach ustalenie kto jest winny stanowi dla policji nie lada problem. Tak było właśnie w tym przypadku – potrącenie pieszego i zagwozdka, kto jest za to odpowiedzialny.

Każdy z nas korzysta z dróg, więc każdy powinien znać przepisy drogowe. Ponieważ jednak nie każdy ma za sobą studia prawnicze czy choćby jakiekolwiek inne, a nie ma też wymogu, aby wszyscy kierowcy zaliczyli kurs logiki, przepisy drogowe powinny być napisane możliwie prosto i zrozumiale.

Kto jest winny w tej sytuacji?

Niestety, polski kodeks drogowy oraz powiązane z nim ustawy i rozporządzenia to zaprzeczenie prostoty i logiki o czym każdy z nas prędzej czy później przekona się na własnej skórze. Spróbujmy posłużyć się przykładem z poniższego filmu, bo wina kierowcy w tym przypadku wcale nie jest oczywista.

Pewien pieszy zwrócił uwagę kierowcy, że jedzie pod prąd. Po krótkiej wymianie zdań mężczyzna odwrócił samochód i zaczął cofać w tym kierunku, w którym jechał wcześniej – co akurat jest dozwolone i zgodne z przepisami. W pewnym momencie doszło jednak do potrącenia mężczyzny, z którym chwilę wcześniej kierowca wdał się w polemikę. Celowe działanie? A może to pieszy nie zachował szczególnej ostrożności, przechadzając się swobodnie jak by nie było – środkiem drogi? Policja podczas analizy tego materiału miała zapewne twardy orzech do zgryzienia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News