Koniecznie skorzystajcie z tej ulgi dla rodzin. Ten pakiet wsparcia obowiązuje od 15 lutego - tego nie wolno przegapić!

Koniecznie skorzystajcie z tej ulgi dla rodzin. Ten pakiet wsparcia obowiązuje od 15 lutego - tego nie wolno przegapić!

prędkość teren zabudowany policja pomiar prędkości wideorejestrator prawo jazdy

Podaj dalej

Rokrocznie polski rząd wprowadza innowacje, na poczet których Polacy mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenia, zasiłki i dotacje. Nowa propozycja Ministerstwa Finansów bez wątpienia wpisuje się w ten schemat. Tym razem z rządowej pomocy skorzysta wiele rodzin. Przyjrzyjmy się zatem bliżej komunikatowi, który został wystosowany przez Ministerstwo Finansów, oraz bacznym okiem zobaczmy, kto tym razem na tym skorzysta.

#NiskiePodatki: Rodziny nadal mogą korzystać z możliwości wsparcia z tytułu ulgi na dzieci

Od 15 lutego br. trwa akcja rozliczenia podatku PIT za 2022 rok, podczas której podatnicy na skali po raz pierwszy obliczają roczny podatek z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. Brak podatku lub niższy od tego z lat ubiegłych nie pozbawia rodzin z dziećmi wsparcia z tytułu ulgi na dzieci.
Podatnik ma prawo do tej ulgi poprzez dodatkowy zwrot w ramach zapłaconych składek na powszechne ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

W przypadku zastosowania w rozliczeniu rocznym ulgi na dzieci podatnik może otrzymać zwrot zarówno do wysokości podatku, jak i w przypadku tzw. dodatkowego zwrotu nieodliczonej kwoty ulgi na dzieci – do wysokości sumy zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

rekompensata fiat 126p 1500 pieniądze przedpłata
fot. pixabay

Zatem każdy podatnik, któremu „zabraknie” podatku do odliczenia przysługującej mu kwoty ulgi na dzieci, np. z uwagi na wysoką kwotę wolną od podatku wynoszącą 30 tys. zł, może uzyskać w rozliczeniu rocznym tzw. dodatkowy zwrot ulgi na dzieci w ramach zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Co więcej, od 2022 r. w przysługującym limicie podatnik uwzględni pełną kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne (stanowiącą 9% podstawy jej wymiaru), a nie tę, która do końca 2021 r. podlegała odliczeniu od podatku (czyli 7,75%).

Jak rozliczyć

Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym PIT-36 albo PIT-37 podatnik wypełni część zatytułowaną „Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci”. Jeśli podatnik nie wypełni tej części, to znaczy, że rezygnuje z otrzymania dodatkowego zwrotu (również przy porównywaniu należnego i hipotetycznego podatku podatników, którym przysługiwała uchylona ulga dla klasy średniej).

Uzyskanie tego zwrotu jest również możliwe, gdy podatnik rozlicza się elektronicznie za pomocą usługi Twój e-PIT.

MINISTERSTWO FINANSÓW

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News