Koniec z kapsułkami z kawą w całej Unii Europejskiej. Jeśli masz taki ekspres, możesz wyrzucić go na śmietnik

Koniec z kapsułkami z kawą w całej Unii Europejskiej. Jeśli masz taki ekspres, możesz wyrzucić go na śmietnik

Koniec z kapsułkami z kawą w całej Unii Europejskiej. Jeśli masz taki ekspres, możesz wyrzucić go na śmietnik

Podaj dalej

Czy UE planuje wprowadzenie zakazu kapsułek z kawą? Wszystko na to wskazuje, ponieważ w Brukseli po cichu dyskutuje się o takim zakazie. Jeśli wejdzie on w życie, będzie miało to daleko idące konsekwencje dla konsumentów.

Popularne na całym świecie ekspresy kapsułkowe do kawy cieszą się od wielu lat niesłabnącą popularnością. To nie może dziwić, ponieważ to przede wszystkim ogromna wygoda i jednocześnie niesamowita szybkość parzenia kawy.

Wkładasz kapsułkę, naciskasz przycisk i kawa gotowa. Dodatkowo na rynku pojawiło się tyle smaków kawy w kapsułkach, że czasem trudno się zdecydować. Wszystko wskazuje jednak na to, że już niebawem wszyscy posiadacze takich urządzeń będą mogli wyrzucić je na śmietnik. Dlaczego? Cóż, jak zawsze chodzi o… ekologię.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM

Koniec kapsułek z kawą zbliża się wielkimi krokami

Według raportu w Neue Zürcher Zeitung (NZZ) , Komisja Europejska w Brukseli planuje zakazać kapsułek z kawą we wszystkich krajach członkowskich.  Przynajmniej tych, których nie można „kompostować” czyli ogólnie rzecz biorąc – nienadających się do recyclingu. Traktuje o tym niezauważone przez opinię publiczną rozporządzenie UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Jako pierwszy dotarł do niego niemiecki portal merkur.de.

Według ekspertów z Brukseli, odpady w postaci pozostałości po kapsułkach z kawą to poważny problem, ponieważ w dużej części nie nadają się one do odzysku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nie są zbierane selektywnie tak jak papier, plastik czy szkło. Samo aluminium można oczywiście przetwarzać bez końca.

To może dziwić, bowiem wbrew pozorom kapsułki wykonane z samego aluminium są najbardziej ekologiczne, jeśli porównać je z innymi. Można je bowiem poddać w całości recyklingowi, choć wcześniej konieczne jest rozdzielenie opakowania od resztek kawy przez separator wiroprądowy.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Na to pytanie niestety nie znamy jeszcze odpowiedzi. Jest tak, ponieważ nie jest jednak jeszcze pewne, czy faktycznie dojdzie do zakazu sprzedaży kapsułek z kawą. Aby to zrobić, najpierw musiałby zostać uruchomiony cały proces legislacyjny na poziomie UE. Stowarzyszenia branżowe już jednak biją na alarm i jednocześnie protestują. Jednym z nich jest między innymi grupa lobbingowa „Europejska Federacja Kawy” – do której należy również Nestlé.

Z punktu widzenia lobbystów zakaz stosowania aluminiowych i plastikowych kapsułek nie przyniósłby nic dla ochrony środowiska.

merkur.de

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News