Kolejny rosyjski śmigłowiec bojowy trafiony. Tak działa polski przeciwlotniczy zestaw rakietowy "PIORUN"

Wczoraj w sieci pojawiło się nagranie na którym widać moment neutralizacji rosyjskiego śmigłowca bojowego Mi-24. To kolejna maszyna strącona przez ukraińską piechotę za pomocą ręcznych wyrzutni pocisków ziemia-powietrze PIORUN.

Kolejny rosyjski śmigłowiec bojowy trafiony. Tak działa polski przeciwlotniczy zestaw rakietowy „PIORUN”
Podaj dalej

Nagranie na Facebooku oraz Twitterze udostępnił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Widać na nim lecący kilkanaście metrów nad ziemią helikopter, który po trafieniu momentalnie zamienia się w kulę ognia, a następnie uderza o ziemię. Według ukraińskich sił zbrojnych, rosyjska armia straciła już co najmniej 40 śmigłowców i 39 samolotów (głównie MiG-29).

Wiele wskazuje na to, że śmigłowiec strącony został przy użyciu polskiego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun, lub FIM-92 Stinger – przenośnego, ręcznie odpalanego, naprowadzanego na podczerwień pocisku kierowanego ziemia-powietrze produkowanego w USA.

Ten drugi system Rosjanie doskonale znają z wojny w Afganistanie. Wówczas dostarczane mudżahedinom rakiety dosłownie dziesiątkowały radzieckie śmigłowce. Aktualnie Piorun i Stinger to broń przeciwlotnicza, która najczęściej używana jest przez ukraińską piechotę.

Czym jest „PIORUN”?

Piorun to wyrzutnie produkowane obecnie przez koncern zbrojeniowy Mesko. Są one w stanie zestrzelić śmigłowiec, dron lub samolot, również przy obniżonej widoczności i w nocy. To możliwe dzięki namierzaniu celu za pomocą podczerwieni. Co jednak najciekawsze, pociski te zostały również – jako pierwsza broń tego typu na świecie – wyposażone w system uniemożliwiający ich wykorzystanie przez terrorystów, np. do próby zestrzelenia samolotu pasażerskiego.

To bez wątpienia najlepsza tego typu broń na świecie. Na tyle dobra,  że armia USA zakupiła kilkaset takich zestawów rakietowych. Piorun ma niemal stuprocentową skuteczność. Stinger natomiast zaledwie 70-procentową. Wrażenie robi również prędkość maksymalna pocisku – 660 m/s.

Przeczytaj również