Kierowcy, uważajcie! Brudne lub źle ustawione lampy to najmniejszy problem. Będziesz w szoku za co sypią się te mandaty

Kierowcy, uważajcie! Brudne lub źle ustawione lampy to najmniejszy problem. Będziesz w szoku za co sypią się te mandaty

Podaj dalej

Pod koniec października br przy ulicy Jagiellońskiej w Warszawie, odbył się briefing inaugurujący VI edycję kampanii „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”, która ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów.

Jak się okazuje prawidłowe ustawienie lamp oraz ich utrzymanie w czystości to nie wszystko. Mandaty za to zaniedbanie, a raczej braku wcześniejszego zapoznania się z przepisami, od jakiegoś czasu szokują wielu kierowców.

Co wolno, a czego nie?

Zacznijmy od tego, że w świetle przepisów ingerencja w strukturę układu oświetleniowego samochodu jest wzbroniona pod groźbą utraty dowodu rejestracyjnego oraz otrzymania mandatu. To jednak nie oznacza, że nie można dokonywać absolutnie żadnych zmian związanych z oświetleniem naszego pojazdu. Dopuszczone jest między innymi instalowanie pozycyjnych lamp led czy wymiana żarówek. Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to kierowca ma tutaj raczej wolny wybór. Należy jednak pamiętać o tym, że modele o mocy 100 W lub silniejsze nie posiadają homologacji. Natomiast w praktyce, nawet żarówki o mocy większej niż 60 W są już bardzo silne.

audi-lampy-diesel

Niestety niektórzy właściciele samochodów skutecznie ograniczają moc światła, naklejając na lampy specjalne folie przyciemniające. Nie ma w tym nic złego do póki wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Przyciemnianie szyb w aucie jest legalne, jeśli robi się to zgodnie z przepisami i używa folii do przyciemniania z odpowiednią przepuszczalnością światła. Wielu kierowców jednak o tym nie wie i nakleja na reflektory co popadnie. Nie musimy chyba dodawać, że w przypadku policyjnej kontroli mogą więc spodziewać się sporych problemów z odebraniem dowodu rejestracyjnego włącznie.

Zastanawiacie się zapewne ile światła jest w stanie „zabrać” taka folia? Na to pytanie odpowiedzieli blogerzy prowadzący kanał Miłośnicy detailingu na YouTube. Zobaczcie sami jak to wygląda. Zdecydowanie warto wiedzieć na jak ogromne niebezpieczeństwo narażamy siebie oraz innych użytkowników dróg, decydując się na oklejenie lamp naszego samochodu foliami wątpliwej jakości.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News