Kierowco, spóźniłeś się z tym o ponad 14 dni? Jeśli tak, kara wyniesie minimum 6766 zł

Kierowco, spóźniłeś się z tym o ponad 14 dni? Jeśli tak, kara wyniesie minimum 6766 zł

kara za jazdę bez oc

Podaj dalej

Według mechanizmu ustawowego wynagrodzenie minimalne w Polsce wzrośnie w przyszłym roku do 3 383 zł od 1 stycznia i do 3 450 zł od 1 lipca. Wbrew pozorom, ta informacja jest szalenie ważna dla kierowców. Zwłaszcza tych, którym często zdarza się o czymś zapomnieć. W tym jednak przypadku warto mieć się na baczności, bowiem drobne przeoczenie będzie kosztować nas minimum 6766 zł kary.

Na początku ubiegłego miesiąca rząd przedstawił swoją propozycję minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2023 roku zmiana wynagrodzenia minimalnego nastąpi dwukrotnie: od 1 stycznia i 1 lipca 2023 r.

Nie jest to informacja bez znaczenia dla kierowców, bowiem w praktyce oznacza to, że wyższe kary za brak OC. Ale nie tylko – wyższa będzie również grzywna w momencie, w którym po kupnie auta używanego od osoby prywatnej nie zapłacimy podatku od czynności cywilno-prawnych. O jakich kwotach mówimy? Cóż – są one ogromne.

Ile zapłacą zapominalscy?

W pierwszym przypadku, czyli jeśli zapomnimy opłacić ubezpieczenie OC powyżej 14 dni, będziemy musieli zapłacić dwukrotność płacy minimalnej, czyli najmniej 6766 zł. Jeśli natomiast przerwa w OC będzie wynosiła od 4 do 14 dni, kara wyniesie 3383 zł. Wszyscy kierowcy, którzy stracą ciągłość tego ubezpieczenia poniżej 4 dni, zapłacą 40% minimalnego wynagrodzenia.

W drugim przypadku kara jest już naprawdę ogromna. W przyszłym roku brak opłaty podatku od czynności cywilno-prawnych po zakupie używanego auta od osoby prywatnej (PCC-3) może wynieść nawet od 338 do 67 660 zł (od 1 stycznia) i od 345 do 69 000 zł (od 1 lipca). Warto pamiętać, że na złożenie deklaracji mamy 14 dni od zakupu samochodu.

Ubezpieczenie OC auta

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News