Kamera nagrała uderzenie pioruna w hybrydę. To był jej koniec, a co z załogą? [WIDEO]

Kamera nagrała uderzenie pioruna w hybrydę. To był jej koniec, a co z załogą? [WIDEO]

prius_thun1

Podaj dalej

Takie zjawiska jak uderzenie pioruna w samochód zdarzają się bardzo rzadko. I choć teoretycznie nie powinno to zaszkodzić ani załodze, ani samochodowi, praktyka w tym przypadku nieco przeczy teorii.

Chwila strachu

Z czysto fizycznego punktu widzenia pasażerom samochodu osobowego podczas burzy nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Prawdopodobieństwo, że piorun wybierze sobie na ofiarę nasz samochód i nas w nim się znajdujących, wynosi mniej niż 1 do kilkuset tysięcy.

Pomijamy oczywiście kabriolety, gdzie kabina samochodu nie do końca tworzy tzw. klatkę Faradaya. Jeśli jedziemy natomiast  samochodem z zamkniętym nadwoziem, teoretycznie nie musimy obawiać się piorunów.

Potwierdza to również zdarzenie zarejestrowane na początku tygodnia w stanie Iowa w USA. Podczas wiosennej burzy wolno poruszająca się  hybrydowa Toyota Prius dostała niespodziewany „strzał z nieba”.  Na szczęście zjawisko naturalne nie spowodowało większego pożaru, ale z relacji gapiów wiemy, że elektronika samochodu nie była zachwycona tym „doświadczeniem”.

Sytuację udało się zarejestrować dzięki wideorejestratorowi zamontowanemu w samochodzie jadącym z naprzeciwka.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News