Jest nowa funkcja w popularnej aplikacji. Niektórzy będą zaskoczeni, inni - przerażeni, o ile tak się zachowują

Jest nowa funkcja w popularnej aplikacji. Niektórzy będą zaskoczeni, inni - przerażeni, o ile tak się zachowują

numer telefon alarmowy mandat grzywna policja areszt pozbawienie wolności fałszywe wezwanie

Podaj dalej

„W porozumieniu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów formularz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska „Zgłoś interwencję” został dołączony do aplikacji mobilnej „mObywatel”. Od teraz w jeszcze łatwiejszy sposób można poinformować o zdarzeniu, które może mieć niekorzystny wpływ na środowisko. To kolejny krok w walce z przestępcami środowiskowymi” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej. Spotkanie odbyło się 10 listopada 2022 r. w Warszawie.

Jak podkreślił wiceminister Jacek Ozdoba, dotychczas wpłynęło już 2659 zgłoszeń. Poinformował także, że formularz „Zgłoś interwencję” został dołączony do aplikacji mobilnej mObywatel.

Dzięki temu aż 7 mln użytkowników aplikacji mObywatel może skorzystać z opcji zgłoszenia różnego rodzaju zagrożeń dla środowiska jak np. porzucenie odpadów. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło zaraz po uruchomieniu tej możliwości. Od momentu uruchomienia 20 października do dziś, otrzymaliśmy 114 zgłoszeń poprzez aplikacje mobilną – wyjaśnił.

Wiceminister zaznaczył, że wychodząc naprzeciw potrzebom środowiskowym i w związku z widocznym zainteresowaniem społeczeństwa w korzystaniu z elektronicznego formularza „Zgłoś interwencję’ został on zmodyfikowany i ulepszony o opcję pobierania danych geolokalizacyjnych. Dzięki temu można określić konkretne miejsca zdarzenia bez konieczności wpisywania adresu.

Poprzez rozszerzenie funkcjonalności o wiele łatwiejsze będzie przesyłanie zgłoszeń na pomocą telefonu komórkowego, a także w sytuacji, gdy np. zauważymy porzucone odpady w lesie i nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnych danych adresowych – dodał wiceminister.

Aplikacja mObywatel – co to właściwie jest?

Aplikacja mObywatel to bezpłatna aplikacja mobilna wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (wcześniej przez Ministerstwo Cyfryzacji) oferująca mobilne wersje dokumentów w postaci usług cyfrowych, dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS. Do korzystania z aplikacji wymagane jest posiadanie profilu zaufanego.

W aplikacji mObywatel możesz skorzystać z kilku funkcji. Przechowasz w niej takie dokumenty jak:

  • mTożsamość – o funkcji mTożsamość mówiliśmy już wcześniej. Chodzi tu o możliwość okazywania dowodu osobistego za pomocą smartfona.
  • mLegitymacja Szkolna i Studencka – tak samo jest w przypadku mLegitymacji Szkolnej i Studenckiej i jest to bardzo wygodne, ponieważ wielu studentów i uczniów szkół gubi ten dokument, a teraz zawsze może mieć go przy sobie w swoim smartfonie.
  • mPrawo jazdy – cyfrowy odpowiednik dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
  • mPojazd – cyfrowy odpowiednik dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
  • eRecepta – pozwala na przechowywanie wirtualnych recept i wykupywanie ich w dogodny sposób. Aby móc skorzystać z tej opcji, najpierw należy aktywować mTożsamość i połączyć się z Internetowym Kontem Pacjenta.
  • Polak za granicą – funkcja Polak za granicą zwiększa bezpieczeństwo osób podróżujących.
  • Karta Dużej Rodziny – atrakcyjne zniżki dla rodzin z przynajmniej trójką dzieci (np. zniżki na przejazdy kolejowe, zniżki na opłaty paszportowe oraz szereg zniżek oferowanych przez instytucje państwowe i prywatne. Ich lista jest dostępna na oficjalnej stronie.

MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News