Jest kolejny rekordzista - 12 tys. zł mandatu i 24 punkty za jednym zamachem. Czym sobie na to zasłużył? Wystarczyło niewiele

Jest kolejny rekordzista - 12 tys. zł mandatu i 24 punkty za jednym zamachem. Czym sobie na to zasłużył? Wystarczyło niewiele

policja mandat mandaty taryfikator wielkopolska

Podaj dalej

Policjanci z toruńskiej „drogówki” po pościgu zatrzymali kierowcę, który za wszelką cenę chciał uniknąć kontroli. Jak się okazało, 40-latek prowadził auto mając blisko promil alkoholu w organizmie. Teraz za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości i ucieczkę przed policją grozi mu do 5 lat więzienia, a za poważne wykroczenia, jakie popełnił, został ukarany 12 tys. zł grzywny i 24 punktami.

Przedwczoraj w nocy (20.04.22) na ul. Szosa Lubicka w Toruniu policjanci ruchu drogowego dali znak do zatrzymania kierowcy renault megane, który na obowiązującej „pięćdziesiątce” jechał z prędkością 115 km/h. Mężczyzna zignorował polecenie i zaczął uciekać. Mundurowi ruszyli więc za nim. Po przejechaniu kilku kilometrów, kierowca stracił panowanie nad autem, przejechał na przeciwległy pas ruchu uszkadzając opony samochodu. Tam został zatrzymany.

Wtedy wyjaśniła się przyczyna takiego zachowania kierowcy (40l.) Alkomat jednoznacznie wykazał, że mężczyzna ma w organizmie blisko promil alkoholu.
Za tak poważne wykroczenia w ruchu drogowym tj. niezatrzymanie się do kontroli, przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o 65 km/h czym spowodował niebezpieczeństwo w ruchu funkcjonariusze nałożyli na kierowcę 3 mandaty o łącznej wysokości 12.000 zł. Został on też ukarany 24 punktami.

Natomiast za jazdę pod wpływem alkoholu oraz  niezatrzymanie się do kontroli odpowie przed sądem. Za przestępstwa te grozi mu do 5 lat więzienia.

policja sposób na kierowców mandat dron policyjny
fot. pixabay

Nowy taryfikator dalej zbiera żniwo

Od 1 stycznia 2022 roku funkcjonuje nowy taryfikator mandatów. Podwyższenie grzywien za najbardziej niebezpieczne i nieodpowiedzialne wykroczenia na drodze ma na celu poprawę bezpieczeństwa w tym zakresie. Nieprzestrzeganie przez kierowców obowiązujących przepisów drogowych będzie ich słono kosztować. Policjant na miejscu ujawnienia wykroczenia może ukarać sprawcę mandatem w kwocie do 5 tysięcy złotych. W przypadku zbiegu wykroczeń koszt mandatu może wynieść nawet 6 tysięcy złotych.

Przypominamy, że wcześniej było to 1000 złotych. Wzrosła również maksymalna kara, którą może nałożyć na sprawcę sąd. Uwaga, z 5 tysięcy złotych do kwoty 30 tysięcy złotych. Warto o tym pamiętać, bowiem bardzo często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że popełniamy poważne wykroczenie drogowe. A policja czuwa, i może zaprosić nas na pogawędkę w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News