Jest kolejna aktualizacja cen paliw. Wiemy ile dzisiaj trzeba zapłacić za Diesel, benzynę i LPG

Jest kolejna aktualizacja cen paliw. Wiemy ile dzisiaj trzeba zapłacić za Diesel, benzynę i LPG

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo

Podaj dalej

W końcu stało się to, na co od wielu tygodni czekają kierowcy w całej Polsce. Ceny benzyny i oleju napędowego znowu zaczęły spadać, a to nie koniec – według analityków w kolejnych tygodniach ma być pod tym względem jeszcze lepiej.

Jest taniej, ale dalej drogo. Dlaczego tak się dzieje?

Obniżona podaż ropy naftowej, a co za tym idzie jej wysokie ceny, sytuacja geopolityczna i napięcia na linii Rosja-Ukraina, a także kwestie klimatyczne i słaby złoty – to wszystko wpływa dziś na ceny paliw na stacjach benzynowych. Jeśli mowa o cenach paliw w Polsce, to przy kasie na stacji najwięcej płaci się za te pewne niczym śmierć podatki. W naszym kraju akcyza, VAT, opłata paliwowa i opłata emisyjna decydują o ponad połowie ceny za litr paliwa. Dopiero reszta to „czysta wartość” benzyny, oleju napędowego czy LPG oraz marża rafinerii i stacji paliw.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że byłyby one zdecydowanie większe i jeszcze bardziej drenowały kieszenie kierowców, gdyby nie lutowa obniżka VAT-u z 23% na zaledwie 8%. Gdyby nie to, benzyna kosztowałaby najprawdopodobniej już ponad 8 zł, a olej napędowy w granicach 9 zł za litr. Na razie VAT pozostanie obniżony do tej wartości do połowy tego roku, jednak jest wysoce prawdopodobne, że rząd zdecyduje się utrzymać poziom 8% nawet do 31 grudnia br.

Według danych portalu e-petrol.pl średnie ceny paliw na polskich stacjach w dniach od 7 do 11 września 2022 wyniosą:

Pb98 – 7,35-7,48
Pb95 – 6,52-6,64
Diesel – 7,65-7,79
LPG – 3,14-3,23

paliwo diesel benzyna ceny
fot. pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News