Jeśli zapomniałeś o tym wniosku to masz pecha - przepadnie 1500 zł. Ale jest jeszcze czas, więc niezwłocznie go wypełnij

Jeśli zapomniałeś o tym wniosku to masz pecha - przepadnie 1500 zł. Ale jest jeszcze czas, więc niezwłocznie go wypełnij

Jeśli zapomniałeś o tym wniosku to masz pecha – przepadnie 1500 zł. Ale jest jeszcze czas, więc niezwłocznie go wypełnij

Podaj dalej

Ta zima z pewnością będzie bardzo ciężka. Dlatego warto pamiętać o tym, że rząd przyszykował dla Polaków różne formy wsparcia. Ta o której za chwilę Państwo przeczytacie to aż od 1000 do 1500 zł na gospodarstwo domowe. Trzeba się jednak spieszyć – wnioski można składać tylko do 1 lutego. Czasu jeszcze trochę więc pozostało, ale lepiej złożyć dokumenty teraz i szybciej odebrać przysługujące nam pieniądze, niż później o tym zapomnieć.

Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska jakiś czas temu pojawił się ważny komunikat odnośnie tzw. „dodatku elektrycznego”. Jego wysokość może sięgnąć nawet 1500 zł. Oto jego treść:

– Od 1 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny. Jego rolą jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen.

Dodatek elektryczny to jednorazowe wsparcie finansowe dla odbiorców, dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna, wchodzi w życie na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. 2022 r. Poz. 2127).

  • 1 000 zł – dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie,

  • 1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie (warunkiem jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za rok 2021).

Wnioski można składać w gminach właściwych ze względu na miejsce zamieszkania, od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r.. Dodatek elektryczny wypłacany będzie do 31 marca 2023 r.

Dodatek przysługuje każdemu odbiorcy energii elektrycznej, którego głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB do 11 sierpnia 2022 r. Obowiązuje przy tym zasada: jeden adres zamieszkania, jeden dodatek elektryczny. Dodatek elektryczny przysługuje też gospodarstwom domowym posiadającym wyłącznie pompy ciepła, które są ich głównym źródłem ogrzewania.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM

prąd brak prądu przerwy w dostawie blackout samochody elektryczne
fot. pixabay

Dodatek elektryczny nie przysługuje:

  • gospodarstwom domowym posiadającym mikroinstalacje PV, które ogrzewają się głównie energią elektryczną,
  • gospodarstwom domowym posiadającym pompy ciepła oraz mikroinstalacje PV,
  • gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego,
  • osobie w gospodarstwie domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku na inne źródła ciepła,
  • osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz.U. poz. 1477 i 1692).

Wzór wniosku o dodatek elektryczny znajduje się pod tym linkiem.

MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News