Jeśli siedzisz w ten sposób w aucie narażasz się na ogromne niebezpieczeństwo. Eksperci biją na alarm - musisz o tym wiedzieć

Nie ma znaczenia, czy wybieracie się razem do oddalonego o kilkaset metrów supermarketu na zakupy, czy też na dłuższą wycieczkę podczas rodzinnych letnich wakacji. Pasażerowie na przednich i tylnych siedzeniach powinni zawsze siedzieć w prawidłowy sposób.
Bo każdy, kto decyduje się na obranie pozycji zbyt swobodnej, musi liczyć się z poważnymi, a nawet śmiertelnymi konsekwencjami w razie wypadku. Jak się okazuje, nie jest to dla wszystkich oczywiste.

Jeśli siedzisz w ten sposób w aucie narażasz się na ogromne niebezpieczeństwo. Eksperci biją na alarm – musisz o tym wiedzieć
Podaj dalej

Dlatego właśnie eksperci od badania wypadków DEKRA ostrzegają wszystkich podróżujących samochodami – ta jedna pozycja jest ekstremalnie niebezpieczna. Jeśli usiądziemy w ten sposób na fotelu pasażera, to w trakcie wypadku pewna jest jedna z dwóch rzeczy – ciężkie kalectwo, lub śmierć. Nic innego nie wchodzi w grę. O co konkretnie chodzi?

Ta pozycja w aucie to murowane kłopoty podczas wypadku

Szczególnie niebezpieczna jest popularna, wygodna pozycja siedząca, a mianowicie wyciąganie nóg i stawianie stóp na desce rozdzielczej. Ponieważ jeśli poduszka powietrzna zostanie uruchomiona, nogi zostaną odciągnięte do tyłu w ciągu ułamków sekund. W tym momencie stopy wybijają przednią szybę, dochodzi do wielu złamań kości piszczelowych i udowych.

W ekstremalnych zaś przypadkach kolana mogą zmiażdżyć czaszkę, a wysoce prawdopodobne jest ciężkie uszkodzenie kości miednicy i kręgosłupa. Co więcej, jak podkreślają eksperci – w tej pozycji najczęściej pasażerowie decydują się na wypięcie pasów bezpieczeństwa. Jeśli w takiej sytuacji dojdzie do wypadku, najczęściej skończy się on śmiercią pasażera.

Dlatego należy bezwzględnie pamiętać, że tylko ci, którzy siedzą normalnie i wyprostowani, korzystają z pełnej ochrony zapewnianej przez poduszki powietrzne i systemy pasów bezpieczeństwa. W innych pozycjach – skręconych, zgiętych do przodu czy z podniesionymi nogami – zdaniem ekspertów DEKRY już tak nie jest i ryzyko poważnej kontuzji staje się bardzo wysokie wysokie. Dla optymalnej ochrony ważne jest również prawidłowe przyleganie pasa do ciała oraz prawidłowe dopasowanie zagłówka.

Jak ustawić zagłówek w samochodzie?

Prawidłowe ustawienie zagłówków to takie, kiedy środek zagłówka znajduje się w połowie wysokości czaszki. Zagłówki powinny być ustawione na takiej wysokości, aby kierowca i pasażerowie środkiem potylicy mogli dotknąć środka zagłówka. Niewłaściwe jest ustawienie zagłówka powyżej lub poniżej środka głowy, bo wtedy nie spełnia on swojej roli, czyli nie stabilizuje głowy w przypadku kolizji.

źródło: CHIP.DE

Przeczytaj również