Jeśli masz taki silnik, musisz uważać. Lepiej zrobić zapasy, zanim będzie za późno

Jeśli masz taki silnik, musisz uważać. Lepiej zrobić zapasy, zanim będzie za późno

diesel benzyna strefy czystego transportu

Podaj dalej

Właściciele samochodów z silnikami wysokoprężnymi nie mają w ostatnim czasie łatwego życia. W sieci coraz częściej pojawiają się informacje o kolejnych zakazach wjazdu tych samochodów do centrów wielkich miast. Dodatkowo UE cały czas czas zaciekle walczy z nadmierną emisją CO2, a ceny oleju napędowego na stacjach nadal są wysokie. Niestety właśnie pojawił się kolejny problem. I na dodatek – bardzo poważny.

Masz Diesla? Lepiej kup tego trochę więcej

Jak się okazuje, już niedługo większość samochodów wyposażonych w silniki Diesla może zostać unieruchomionych. Wszystko przez zaczynające się właśnie, ogromne problemy z dostępnością płynu AdBlue. Z uwagi na wysokie ceny gazu ziemnego producenci AdBlue mocno ograniczyli jego produkcję.

A jest to płyn niezbędny do odpalenia większości nowoczesnych aut z silnikiem wysokoprężnym. Stosowanie AdBlue, czyli roztworu mocznika i wody zdemineralizowanej, służącego do oczyszczania spalin z tlenków azotu, jest kluczowe dla rozruchu jednostki napędowej. Kiedy go zabraknie, samochód nie pojedzie, bo systemy nie pozwolą na uruchomienie silnika.

AdBlue tankowanie
fot: oktan24.pl

Skąd problemy z dostępnością?

Na ogół o podwyżkach cen surowców mówimy wtedy, gdy spada dostępność danego towaru albo rośnie zapotrzebowanie na niego. Tak właśnie jest teraz z AdBlue. Półproduktem niezbędnym do produkcji tego płynu jest amoniak. Ten z kolei by być masowo produkowany wymaga gazu ziemnego, a konkretnie – metanu. Niestety jak powszechnie wiadomo, ceny gazu w ostatnich miesiącach biją kolejne rekordy. Niestety aktualnie nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek w tej materii się zmieniło. Co gorsze, analitycy przewidują, że ceny tego surowca w najbliższym czasie pójdą jeszcze w górę.

Nic więc dziwnego, że już teraz w związku z ogromnymi cenami gazu ziemnego europejscy producenci AdBlue ograniczają, a nawet wstrzymują produkcję tego środka. Te sygnały powodują, że firmy z branży paliwowej usiłują robić zapasy.

Jeśli chodzi o sytuację w Polsce, Grupa Azoty ograniczenia produkcji nie zapowiada, ale podwyżek cen na pewno w najbliższym czasie można się spodziewać. Warto więc na wszelki wypadek zaopatrzyć się dodatkową butelkę AdBlue. Należy jednak pamiętać o tym, że środek ten nie lubi zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur, oraz promieniowania UV. Należy więc przechowywać go w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej.

 

źródło: motofakty.pl / autobaza.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News