Jesień na dobre zagościła na naszych drogach. Oto jak być na nią przygotowanym [WIDEO]

Jesień na dobre zagościła na naszych drogach. Oto jak być na nią przygotowanym [WIDEO]

jesien samochod kierowca

Podaj dalej

Jesień to okres pogarszających się warunków atmosferycznych. Zmienna i kapryśna pogoda, szybciej zapadający zmrok, deszcz, mgła czy zaparowane szyby znacznie utrudniają jazdę i sprzyjają niebezpiecznym sytuacjom na drodze. Dlatego na jesień warto w sposób szczególny zadbać o dobry stan techniczny naszego pojazdu oraz ściągnąć nogę z gazu.

Uważajcie na siebie!

Nie zapominajmy o niechronionych użytkownikach ruchu drogowego. Każdy z nas porusza się po drogach i każdy ma prawo czuć się bezpiecznie i być bezpieczny – zarówno kierowca pojazdu, pieszy jak i rowerzysta. Nie zapominajmy też o odblaskach, które zwiększają naszą widoczność, a co najważniejsze bezpieczeństwo.

Jesień to czas kiedy warunki drogowe nie są sprzyjające dla kierowców. Wbrew pozorom, nawet kiedy temperatura jest dodatnia, nawierzchnia może być mokra i śliska. Widoczność dodatkowo ograniczają padające deszcze. Wtedy powinniśmy wzmóc naszą czujność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. W taką pogodę szczególnie niebezpiecznym manewrem jest wyprzedzanie. Aby był on wykonany bezpiecznie, musimy mieć pewność, że z naprzeciwka nic nie jedzie. Zadbajmy też o właściwe ustawienie świateł. Zbyt niskie może spowodować, że nie będziesz widział pieszego, a zbyt wysokie że oślepisz innego kierowcę. Jedynie ich prawidłowe ustawienie przyczyni się do zwiększenia twojego i innych bezpieczeństwa.

Piękna polska jesień
Piękna polska jesień

Pieszych natomiast zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych, które podczas jesiennej szarugi mają szczególne znaczenie dla ich bezpieczeństwa. To jak najbardziej dobry zwyczaj, który sprawi, że jesteśmy bardziej widoczni. Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej. Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni obowiązani są iść lewą stroną drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze!

Dobry kierowca to taki, który jest odpowiedzialny, kieruje się zasadą ograniczonego zaufania i dba o swoje i innych bezpieczeństwo. Dbajmy o dobry stan techniczny naszego samochodu, nie lekceważmy prawa i stosujmy się do obwiązujących norm. Natomiast wśród swoich dzieci promujmy modę na odblaski, niech ten zwyczaj na dobre zagości w naszym społeczeństwie. Korzystajmy z odblasków, bądźmy widoczni i świećmy przykładem.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News