Jeden za drugim ustawiali się za zepsutą ciężarówką, chociaż inne pasy były puste. Efekt tłumu na drodze?

Jeden za drugim ustawiali się za zepsutą ciężarówką, chociaż inne pasy były puste. Efekt tłumu na drodze?

Podaj dalej

Niektóre sytuacje mające miejsce na drodze wymagają od nas samodzielnego myślenia i trzeźwej oceny sytuacji. Ta natomiast idealnie obrazuje co dzieje się, kiedy zaczniemy polegać na innych i ulegniemy tak zwanemu „efektowi tłumu”.

Efekt tłumu

Na pewno każdy niejednokrotnie spotkał się z tym jakże ciekawym zjawiskiem. Chociaż bardzo często nie zdajemy sobie z niego sprawy, bądź też nie zwracamy na nie większej uwagi. O co chodzi w „efekcie tłumu”? To bardzo ciekawe zjawisko dotyczy oczywiście zbioru ludzkich zachowań.

Na przykład kiedy kilkadziesiąt osób czeka na ten sam pociąg i nagle jedna wstaje nie wiadomo, dlaczego reszta robi dokładnie to samo. Dodatkowo w tłumie jest zdecydowanie raźniej, bezpieczniej. No i jeśli nie wiadomo o co chodzi, to najlepiej nie zostać jedynym odludkiem i ruszyć za tłumem.

Tak było też w tym przypadku. Kierowcy masowo – jeden za drugim – ustawiali się na pasie, który został zablokowany przez zepsutą ciężarówkę. Najpewniej wielu kierowców pomyślało, że zakorkował się zjazd z głównej drogi. I o ile tym na końcu kolejki jakoś się nie dziwimy, to kierowcy stojący bezpośrednio za zepsutą ciężarówką nie zachowali się w tej sytuacji najrozsądniej.

A bunch of idiots thought that the hard shoulder was the exit lane and started piling up behind a truck… who’s telling them? from r/IdiotsInCars

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News