Jechał kompletnie pijany, bez uprawnień i badań technicznych. Kiedy policjanci spojrzeli na fotel pasażera, nie mogli uwierzyć w to co zobaczyli

Jechał kompletnie pijany, bez uprawnień i badań technicznych. Kiedy policjanci spojrzeli na fotel pasażera, nie mogli uwierzyć w to co zobaczyli

Jechał kompletnie pijany, bez uprawnień i badań technicznych. Kiedy policjanci spojrzeli na fotel pasażera, nie mogli uwierzyć w to co zobaczyli

Podaj dalej

O tym, że wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu to największa głupota jaką można zrobić powinien wiedzieć każdy. Niestety bardzo często wielu kierowców decyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości, przez co policjanci w całym kraju mają ręce pełne roboty. Ten przypadek dobitnie pokazuje, że jazda pod wpływem wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami.

Chyba tego nie przemyślał…

– Dzięki czujnej i wzorowej postawie mieszkańca powiatu augustowskiego policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę. Siedzący za kierownicą audi 26-latek miał niemal 3 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo jechał na zakazie, a jego auto nie miało ważnych badań technicznych. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakazu orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 5 lat.

Dyżurny suwalskiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie od mieszkańca powiatu augustowskiego, że jedzie w kierunku Suwałk za pijanym kierowcą. Z relacji zgłaszającego wynikało, że jadące przed nim audi co chwila „łapie” pobocze, po czym zjeżdża na przeciwległy pas ruchu. Zgłaszający na bieżąco informował dyspozytora numeru alarmowego o trasie przejazdu nietrzeźwego kierowcy. Kiedy auto wjechało na teren powiatu suwalskiego mundurowi zatrzymali pojazd. Okazało się, że za kierownicą siedzi 26-letni mieszkaniec powiatu augustowskiego.

Kierowca nie chciał wysiąść ze swego samochodu i wyraźnie było czuć od niego alkohol. W uchwycie na napoje policjanci zauważyli otwartą puszkę z piwem. Kilka innych puszek i butelek z piwem leżało na fotelu pasażera i na wycieraczce. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało niemal 3 promile alkoholu w jego organizmie. Podczas sprawdzenia w policyjnych bazach danych okazało się, że mężczyzna nie ma uprawnień do kierowania pojazdami. Kilka miesięcy temu stracił prawo jazdy za wcześniejszą jazdę po alkoholu i ma zakaz prowadzenia pojazdów do maja 2025 roku. Jego auto natomiast nie miało ważnych badań technicznych, dlatego policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny. – czytamy na stronie KMP Suwałki.

Warto przypomnieć, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakazu orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 5 lat. Mężczyzna odpowie również za jazdę bez uprawnień.

alkohol kierowcy kierowca pod wpływem zmiana przepisów limit
fot. pixabay

Co grozi w Polsce za jazdę po alkoholu

Nie trzeba nikomu przypominać, że po spożyciu alkoholu nie da się utrzymać optymalnej sprawności psychofizycznej. Co więcej, kierowcy często podejmują najgorszą, ekstremalnie nieodpowiedzialną decyzję, jaką jest oczywiście prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Na szczęście teraz wszyscy ci, którzy za nic mieli przepisy (kary były po prostu zbyt niskie w porównaniu do popełnianego przestępstwa), zastanowią się kilka razy, zanim usiądą za kółko po pijaku.

Po użyciu:

Zatem, jeżeli stężenie we krwi kierowcy przekracza 0,2 promila, ale jest zarazem niższe niż 0,5 promila, to oznacza, że kierowca znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i popełnia wykroczenie określone w art. 87 § 1 k.w. Co za to grozi? Cóż w ogólnym skrócie – bardzo wysoka kara. W takim przypadku możemy zostać ukarani 30-dniowym aresztem. Oczywiście jest to rozwiązanie ostateczne, którego raczej się nie stosuje.

Powinniśmy jednak być przygotowani na mandat, którego wysokość po nowelizacji przepisów to 2500 złotych oraz 10 punktów karnych. Warto pamiętać natomiast o jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie od 1 stycznia 2022 roku aż sześciokrotnie wzrosła maksymalna wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd. Aktualnie to aż 30 000 złotych. To wszystko dopiero początek. Zdecydowanie gorzej jest, jeśli popełnimy przestępstwo, czyli będziemy kierowali w stanie nie po użyciu alkoholu, ale w stanie nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości:

Jeżeli kierujemy samochodem pod wpływem alkoholu i jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila, to popełniamy poważne przestępstwo, za które grożą surowe kary. Możemy spodziewać się grzywny, która ustalona jest w zależności od dochodu. W tym przypadku jest to od 10 do 540 stawek dziennych (od 10 do 2000 złotych za stawkę dzienną), ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tego dochodzi oczywiście zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat. Będziemy też musieli wypłacić od 5000 do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News