Jaki jest maksymalny wiek opon w Polsce? Za to możesz dostać nawet 3000 zł mandatu

Jaki jest maksymalny wiek opon w Polsce? Za to możesz dostać nawet 3000 zł mandatu

Serwis

Podaj dalej

Jakiś czas temu, a dokładnie pod koniec 2018 roku Komisja Europejska przyjrzała się nieco bliżej problematyce opon i potwierdziła, że co piąte auto na drogach Wspólnoty nie ma odpowiednio wyważonych kół. Stan ogumienia również pozostawiał wiele do życzenia. W Polsce ten współczynnik wynosi aż 28 proc., co jest czwartym najgorszym wynikiem unijnym.

Polacy nie dbają o opony

Polacy nie doceniają codziennego znaczenia opon i mają niewielką świadomość prawidłowego ich użytkowania oraz wpływu na bezpieczeństwo jazdy. A opony to tak naprawdę jeden z najważniejszych elementów samochodu i zarazem jedyny, który ma kontakt z nawierzchnią. Dlatego ten pozornie mało skomplikowany zlepek kilku warstw gumy, jest bezpośrednio odpowiedzialny za bezpieczeństwo jazdy. To od ogumienia w dużej mierze zależy przyczepność, długość drogi hamowania czy chociażby komfort jazdy.

Niestety jednak jak wynika z unijnych raportów w Polsce bardzo niewielu kierowców zwraca uwagę na stan ogumienia w swoim samochodzie. „Pokazują to chociażby wyniki badania dotyczące sprawdzania ciśnienia w oponach – tylko 39% kierowców robi to raz na jakiś czas, przy tankowaniu, tylko 9% przed długą podróżą, a aż 5%, niestety, nigdy. I to w sytuacji, w której ponad 80% kierowców zapewnia, że zna konsekwencje niskiego ciśnienia w oponach”. – podaje serwis log24.pl.

To daje spójny obraz tego, że dla wielu opona to dalej tylko mało istotny dodatek do samochodu, co jest oczywiście myśleniem całkowicie błędnym. Stan opon warto sprawdzać, a jeśli zajdzie taka konieczność – wymienić na nowe. Pojawia się tylko pytanie – kiedy to zrobić?

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM

pieniądze odszkodowanie zadośćuczynienie opona przebita opony zarządca drogi
fot. pixabay

Jaki jest dopuszczalny wiek opon w Polsce?

W Polsce nie ma ograniczenia, jeżeli chodzi o dopuszczalny wiek opon. Powszechnie przyjęło się jednak, że maksymalny wiek opony nie powinien przekraczać 10 lat od pierwszej eksploatacji. Ta niepisana zasada wzięła się stąd, że zarówno opony letnie, zimowe jak i całoroczne ulegają starzeniu nie tylko podczas jazdy, ale również w trakcie nieodpowiedniego przechowywania.

Dlatego nawet jeśli bieżnik ma przynajmniej 1,6 mm, ale komplet ogumienia jest starszy niż 5 lat, to dobrze będzie, aby przynajmniej raz w roku stan opon określił specjalista w zakładzie wulkanizacyjnym.

Jakie kary za zły stan opon?

W Polsce po zmianie przepisów w styczniu tego roku mandat za zły stan opon może wynieść nawet 3000 złotych (wcześniej było to 500 złotych). Stanie się tak, jeżeli funkcjonariusz uzna to za wykroczenie przeciwko innym przepisom. Pod tym terminem kryje się m.in. zły stan pojazdu, a więc również i opon. Warto więc o nie zadbać. Tym bardziej, że, im trwalsze i lepsze opony, tym mniej paliwa potrzebuje Twój samochód, co skutecznie zmniejsza spalanie oraz niesie za sobą dużą oszczędność.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News