Jak korzystać z klimatyzacji zimą? Jeśli ma się nie zepsuć, musi pracować

Jak korzystać z klimatyzacji zimą? Jeśli ma się nie zepsuć, musi pracować

klimatyzacja

Podaj dalej

Kierowcy bardzo często rezygnują z używania klimatyzacji w okresie jesienno-zimowym. Bo przecież skoro temperatura na zewnątrz jest niska, jej włączanie powoduje tylko dodatkowe zużycie paliwa. Niestety – takie myślenie to ogromny błąd.

Klimatyzacja musi pracować regularnie

Niekorzystanie z klimatyzacji zimą na dłuższą metę i wbrew pozorom nie pozwoli nam zaoszczędzić na paliwie. Włączone A/C (Air Conditioning) w warunkach letnich powoduje dodatkowe zużycie paliwa na poziomie 0/5-1,5 l na godzinę pracy silnika.

Wyłączenie więc klimatyzacji w okresie zimowym wydaje się na pierwszy rzut oka racjonalnym posunięciem. Zimą dochodzi bowiem do podwyższonego zużycia paliwa przez opony zimowe – które mają większe opory toczenia, oraz zdecydowanie większemu niż latem zapotrzebowaniu silnika na paliwo w trakcie tzw. „nabierania temperatury”. To jednak nie działa w ten sposób.

Eksperci przypominają, że całkowita rezygnacja z „klimy” zimą pozwoli wprawdzie zaoszczędzić nieco paliwa, ale co najważniejsze – nie przyczyni się do przedłużenia żywotności układu chłodzącego. Dlaczego? Otóż w dzisiejszych czasach coraz częściej stosowany jest elektronicznie sterowany zawór ciśnieniowy.

Co za tym idzie, sprężarka obraca się zawsze, ale tylko przy włączonej klimatyzacji tłoczy czynnik pod ciśnieniem. Jazda przez kilka miesięcy z wyłączoną klimatyzacją prowadzi do rozwarstwiania substancji zawartych w chłodziwie, czyli oddzielenia środka smarnego od samego czynnika. Po dłuższym czasie brak odpowiedniego smarowania w wielu przypadkach kończy się więc awarią kompresora.

Dodatkowo zastój w pracy A/C może prowadzić do skorodowania elementów ciernych sprzęgła kompresora, co oczywiście generuje dodatkowe koszty naprawy.

A/C
Rezygnacja z używania klimatyzacji zimą może doprowadzić do wielu kosztownych awarii. Warto więc korzystać z niej regularnie

Pomóż jej!

Zaoszczędzenie kilku złotych na paliwie, a zostawienie później kilkuset w serwisie nie jest opłacalne. Dlatego serwisanci przypominają, żeby w okresie zimowym starać się uruchomić ją co najmniej raz w tygodniu – chociaż na kwadrans. Dzięki temu układ będzie na bieżąco smarowany i niczym nie zaskoczy nas latem.

Korzystanie z klimatyzacji zimą daje też wiele korzyści. Osusza ona powietrze, czym skutecznie powoduje błyskawiczne odparowanie szyb. Dodatkowo mocno ogranicza osadzanie się wilgoci na tapicerce i tworzywach sztucznych, dzięki czemu zapobiega procesowi gnicia podsufitki i obicia foteli. Należy również pamiętać o regularnym jej serwisowaniu, przynajmniej raz na dwa lata, a ponadto o wymianie czynnika chłodzącego. Tego ostatniego znika w ciągu roku około 15%, dlatego warto zadbać o to, aby zawsze był na odpowiednim poziomie.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News