Ile zgarniają pracownicy fabryki Volkswagena? Stażysta zarabia lepiej niż większość Polaków

Ile zgarniają pracownicy fabryki Volkswagena? Stażysta zarabia lepiej niż większość Polaków

Podaj dalej

Dla wielu ludzi praca dla koncernu samochodowego to spełnienie marzeń. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś ile faktycznie zgarniają np. pracownicy fabryki Volkswagena? Dziennikarze portalu Autobild znaleźli odpowiedź na to pytanie.

Praca marzeń? Bez wątpienia tak!

Nie ma wątpliwości, że karierę w koncernie motoryzacyjnym można zrobić zawrotną – o ile oczywiście się tego chce. Możliwość niemal nieograniczonego rozwoju, gwarancja stabilności etatu i wysokie zarobki kuszą wielu. Jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze świetny catering, dodatki funkcyjne i potężne premie wypłacane z żelazną regularnością, to można powiedzieć, że jest to praca – marzenie. Są też oczywiście inne korzyści, takie jak np. możliwość relatywnie taniego zakupu nowego samochodu. Nic więc dziwnego, że ktoś co tydzień wysyła temu czy innemu producentowi swoje CV.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Wysokość pensji na poszczególnych stanowiskach owiana jest wieloma mitami. Z realnym spojrzeniem na sprawę przyszli ostatnio dziennikarze niemieckiego portalu Autobild. Uzyskali oni informacje o zarobkach na niektórych stanowiskach w Volkswagenie. Jak przekonują, płace zaczynają się od około tysiąca euro (około 4 550 zł), czyli niewiele. Jest to jednak miesięczne wynagrodzenie dla… stażysty. Ten, jeśli się postara i regularnie będzie wypracowywał nadgodziny, może zarobić nawet 16 100 euro (73 355 zł) rocznie!

Volkswagen

Kwoty z kosmosu

Zanim przejdziemy dalej, należy wspomnieć, że związki zawodowe mają w Volkswagenie sporo do powiedzenia. Praktycznie wszystkie płace są zatem jasno określone w układzie zbiorowym i są oparte na konkretnym stanowisku i doświadczeniu. W przypadku pracy fizycznej zaczynają się od 2167 euro (ok. 9 870 zł). Jeśli jednak jesteś już doświadczonym pracownikiem, który przeszedł również kilka szkoleń, możesz zarobić nawet do 3 875 euro, czyli około 17 650 zł. Do tego oczywiście jednorazowa premia, za roczne obroty koncernu. W 2020 roku wyniosła ona 4 950 euro (około 22 553 zł)!

Tyle w temacie osób pracujących na liniach montażowych. Przejdźmy do pracowników umysłowych. Na konto kierowników niższego szczebla co miesiąc wpływa 8 900 euro (ok. 40 550 zł). Robi wrażenie prawda? Ale to jeszcze nic! Menadżerowie wyższego szczebla dostają paski z wynagrodzeniem na… nawet 19 000 euro czyli w przeliczeniu ponad (UWAGA!) – 86 569 zł miesięcznie. Do tego oczywiście kilka służbowych samochodów dla najbliższej rodziny. Żyć nie umierać.

 

 

źródło: Autoforum.cz / Autobild
fot: Volkswagen

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News