Helikopter wylądował na... dachu Skody. To auto to mobilne lądowisko? [WIDEO]

Helikopter wylądował na... dachu Skody. To auto to mobilne lądowisko? [WIDEO]

kodiaq1

Podaj dalej

Skoda Kodiaq to bez wątpienia auto o wielu zastosowaniach. Potężny SUV jest wygodny, wszechstronny, bezpieczny i co najważniejsze – wygląda naprawdę bardzo dobrze. Jak się okazuje, to nie wszystkie jego zalety. Jeśli np. zajdzie taka potrzeba, samochód ten doskonale sprawdzi się również jako… mobilne lądowisko dla helikoptera. I nie – to nie jest żart.

„A komu to potrzebne, a dlaczego?”

Lądowanie helikoptera na dachu Skody Kodiaq było punktem kulminacyjnym Robinson Helicopter Session 2021 – spotkania właścicieli i pilotów helikopterów organizowanego przez Nisa Air na lotnisku w czeskim Mladá Boleslav. Aby mogło do tego dojść, srebrny Kodiaq musiał przejść kilka modyfikacji. Za te odpowiedzialni byli projektanci ze ŠKODA DESIGN oraz eksperci z działu budowy prototypów EGV. Zespół wspólnie zbudował platformę przymocowaną do ramy samochodu.

„Jest to konstrukcja stalowa zaprojektowana do równomiernego rozłożenia ciężaru. Całość przymocowana jest do dachu w miejscu, w którym zwykle instalowane są relingi dachowe. Powierzchnia platformy jest wykonana z desek.” – powiedział Petr Erben, jeden z z członków ekipy projektowej.

Chociaż śmigłowiec Robinson R22 waży ponad pół tony z pilotem, produkcyjny Kodiaq nie wymagał wzmocnienia. Tylko tylne zawieszenie samochodu zostało usztywnione, aby zapewnić optyczne wyważenie obydwu osi. Gdy wszystkie przygotowania dobiegły końca, kolejnym krokiem było wciągnięcie za pomocą dźwigu helikoptera na dach, aby sprawdzić, czy pilot podczas lądowania nie jest narażony na niebezpieczeństwo.

Skoda Kodiaq

Po próbie statycznej, śmigłowiec wzbił się w powietrze i wraz z doświadczonym pilotem Janem Čermákiem za sterami bezpiecznie wylądował na platformie zamontowanej na Skodzie. Trzeba przyznać, że pilotowi nie można odmówić niesamowitego wyczucia maszyny. Jak to przebiegało, możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.

źródło/fot: https://www.skoda-storyboard.com/

Przeczytaj również