Głupszego wytłumaczenia przed policjantami wymyślić się nie dało. Nie do wiary dlaczego postanowił złamać przepisy...

Głupszego wytłumaczenia przed policjantami wymyślić się nie dało. Nie do wiary dlaczego postanowił złamać przepisy...

Głupszego wytłumaczenia przed policjantami wymyślić się nie dało. Nie do wiary dlaczego postanowił złamać przepisy…

Podaj dalej

Wczorajsza praca policjantów z łęczyńskiej drogówki pozwoliła na wykluczenie z ruchu na kilka najbliższych miesięcy 25-letniego pirata drogowego, który jechał 157 km/h w terenie zabudowanym. Młody kierowca został ukarany mandatem w kwocie 2500 złotych i został obciążony 15 punktami karnymi. Policjantom tłumaczył się, że „….ma dobry samochód, dlatego nie poczuł tak dużej prędkości…”

Ma dobry samochód, ale nie ma już prawa jazdy

– Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, również tych ze skutkiem śmiertelnym, jest wciąż nadmierna prędkość. Dlatego mundurowi nie pobłażają kierującym, którzy lekceważą przepisy w zakresie ograniczenia prędkości. Wczoraj przepisy w ruchu drogowym zdecydowanie zbagatelizował 25-latek. Policjanci z ruchu drogowego dokonując pomiaru prędkości w miejscowości Jaszczów zauważyli kierującego Audi, który wyprzedzał inne pojazdy z bardzo dużą prędkością. Na wyświetlaczu urządzenia pomiarowego pojawił się pokaźny wynik 157 km/h, co stanowiło przekroczenie dopuszczalnej prędkości aż o 107 km/h.

To rażące przekroczenie prędkości spotkało się z natychmiastową relacją ze strony mundurowych. Funkcjonariusze zatrzymali pirata drogowego. Kierującym okazał się 25 letni mężczyzna, który tłumaczył się, że „….ma dobry samochód, dlatego nawet nie poczuł tak dużej prędkości…” Młody kierowca stracił na trzy miesiące prawo jazdy oraz został ukarany wysokim mandatem w kwocie 2500 złotych i obciążony 15 punktami karnymi.

Policja przypomina!

Policjanci przypominają, że obowiązujące od 17 września przepisy podniosły liczbę punktów karnych za wiele wykroczeń (m.in. za przekroczenie prędkości) maksymalnie można dostać ich nawet 15 za jedno przewinienie. Zlikwidowano też możliwość redukowania liczby punktów na koncie poprzez kursy edukacyjne, a same punkty znikają dopiero dwa lata po opłaceniu mandatu. Dodatkowo za najbardziej niebezpieczne wykroczenia w przypadku recydywy podwaja się kwotę mandatu.

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

 • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych
 • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
 • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
 • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
 • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych

Znaczące podwyższenie kar oraz ich nieuchronność mają przyczynić się do zmniejszenia ilości zdarzeń drogowych, w szczególności tych najtragiczniejszych. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie obowiązujących przepisów, tak aby zawsze bezpiecznie dotrzeć do celu.

Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
 • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci
  poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
 • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy –
  pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
 • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych.

Z dniem 17 września w życie weszło w życie także nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Największą ilość punktów karnych (15 pkt) otrzymają kierowcy popełniający najpoważniejsze wykroczenia, za które grożą także najwyższe stawki wymienione w rozporządzeniu dotyczącym wysokości grzywien nakładanych w formie mandatu karnego za wybrane rodzaje wykroczeń.

Należy pamiętać, że w przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W przypadku ukarania przez sąd grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych.

Pamiętajmy, że to czy nowe przepisy dotkną nas jako uczestników ruchu drogowego zależy wyłącznie od nas samych. To my decydujemy o naszym zachowaniu na drodze i ewentualna odpowiedzialność spoczywa na nas.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News