Dziś startuje kosmiczna misja JUICE. Polacy mają w niej swój udział [WIDEO]

Dziś startuje kosmiczna misja JUICE. Polacy mają w niej swój udział [WIDEO]

Dziś startuje kosmiczna misja JUICE. Polacy mają w niej swój udział [WIDEO]

Podaj dalej

Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, 13 kwietnia 2023 r. z kosmodromu w Gujanie Francuskiej wystartuje flagowa misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pn. JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer). W jej realizacji biorą udział polskie podmioty.

Polski wkład w misję JUICE

Instrumenty pomiarowe i komponenty funkcjonalne dla misji JUICE opracowały zespoły naukowe z 16 krajów europejskich oraz USA (NASA), Japonii (JAXA) i Izraela (ISA).

Istotną rolę w realizacji tego wielkiego przedsięwzięcia odegrały polskie podmioty. Centrum Badań Kosmicznych PAN brało udział w realizacji części naukowej, zaprojektowało prototypy instrumentów i wykonało modele lotne. Astronika Sp. z o.o., która wzięła również udział w budowie instrumentów badawczych dla tej misji, zaprojektowała i wykonała modele kwalifikacyjne i lotne. Z kolei firma Sener Polska Sp. z o.o. wykonała podzespoły wchodzące w skład paneli słonecznych zasilających sondę.

Cel misji

Celem misji JUICE jest zbadanie cech fizykochemicznych satelitów Jowisza (głównie Europy, Kalisto i Ganimedesa), w tym zweryfikowanie, czy na lodowych księżycach gazowych gigantów mogą zaistnieć warunki do powstania i podtrzymania życia. Wcześniejsze badania wykazały, że pod grubymi lodowymi skorupami tych księżyców znajdują się oceany płynnej słonej wody. Możliwe jest zatem, że powstały w nich związki organiczne, szczególnie jeśli istnieją tam wyziewy hydrotermalne, które znamy z ziemskich głębin oceanicznych.

Udział Polski w misjach ESA

Udział polskich podmiotów w realizacji misji JUICE jest finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, do której Polska wpłaca składkę. Polska aktywność związana z budową instrumentów pokładowych misji JUICE została sfinansowana w ramach programu opcjonalnego ESA PRODEX. Jest on wykorzystywany przede wszystkim do finansowania budowy instrumentów naukowych dla misji kosmicznych. Polska uczestniczy w tym programie, dzięki czemu ma swój udział w realizacji najważniejszych misji ESA, m.in.: wyniesiony w 2020 r. Solar Orbiter, teraz JUICE. W przyszłości będą to misje ARIEL i Comet Interceptor.

Projekt JUICE i jego finansowanie w ramach ESA PRODEX są koordynowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

MINISTERSTWO EDUKACJI I NAUKI

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News