NOWE: Dostaniesz 5540 zł od rządu jeśli jesteś z tego rocznika. Pieniądze trafią na konto – można je wydać na dowolny cel

Nie wszyscy emeryci zdają sobie sprawę z tego, że 13 i wprowadzona ostatnio na stałe 14 emerytura, to nie jedyne dodatkowe świadczenia przysługujące seniorom. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić ekstra nawet ponad 5,5 tys. zł. Wystarczy spełnić zaledwie jeden warunek.

wybory koalicja obywatelska trzecia droga
Podaj dalej

Emerytura honorowa – bo o niej właśnie mowa, wynosi aktualnie w Polsce 5540 zł brutto. Kwota jest zatem bardzo pokaźna, jednak nie każdy emeryt może na nią liczyć. Przyjrzyjmy się zatem czym właściwie jest to świadczenie i komu jednorazowo ono przysługuje.

Dodatek w postaci emerytury honorowej to rodzaj świadczenia, które dostanie każda osoba. Należy spełnić jednak jeden warunek – skończyć 100 lat. Wiek jest tutaj jedynym kryterium jej przyznawania. Nie ważne zatem czy ktoś przepracował w życiu choć jeden dzień, ani czy pobiera standardową emeryturę.

Jak to działa?

Emeryturę honorową ZUS przyznaje każdej osobie, która skończyła 100 lat. Nie podlega ona żadnym zmianom czy waloryzacji i wypłacana jest do końca życia danej osoby zawsze w identycznej wysokości. Warto jednak mieć na uwadze, że jej wysokość zmienia się co rok a finalna kwota zależy od kwoty od kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin świadczeniobiorcy.

Ile osób pobiera świadczenie?

Zakład Ubezpieczeń społecznych wypłacił w tym roku honorowe emerytury 2,85 tys. osób – w tym 0,43 tys. mężczyzn i 2,42 tys. kobiet. Większość tych osób dostała przelewy na konto bez składania jakichkolwiek wniosków, bowiem nie jest to konieczne.

Od tej reguły jest tylko jeden wyjątek. Mianowicie, jeśli osoba, która skończyła 100 lat nigdy nie pracowała, lecz chciałaby uzyskać emeryturę honorową, musi złożyć odpowiedni wniosek. Wynika to z tego, że w bazie danych ZUS bądź KRUS nie ma o niej absolutnie żadnych informacji.

Przeczytaj również