Dodatek węglowy wszedł w życie. Oto czym właściwie jest, komu przysługuje i ile pieniędzy można dostać

Dodatek węglowy wszedł w życie. Oto czym właściwie jest, komu przysługuje i ile pieniędzy można dostać

węgiel

Podaj dalej

Od 17 sierpnia br. można ubiegać się o dodatek węglowy, czyli przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska formę wsparcia do ogrzewania gospodarstw domowych. Oto czym właściwie jest dodatek węglowy, komu przysługuje taka pomoc i ile pieniędzy można dostać.

Dodatek węglowy w wysokości 3 000 zł zasili budżety domowe gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne.

Dodatek Węglowy

Dodatek przysługiwał będzie gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

W zaproponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

węgiel ekogroszek pelet z dopłatami
Pixabay

Wnioski o dodatek węglowy – podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, będzie można składać do gminny. Jego wzór będzie jednolity dla całej Polski. Wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać do 30 listopada 2022 r.

MINISTERSTWO KLIMATU I ŚRODOWISKA

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News