Do 14 października te osoby dostaną dodatek 1125 zł do pensji. Nie trzeba nic robić - pieniądze trafią na konto z automatu

Do 14 października te osoby dostaną dodatek 1125 zł do pensji. Nie trzeba nic robić - pieniądze trafią na konto z automatu

bon turystyczny dodatek pieniądze

Podaj dalej

Wczoraj po południu Ministerstwo Edukacji i Nauki potwierdziło wypłatę nagród dla nauczycieli. Jest to swego rodzaju rekompensata, za brak podwyżek w wakacje w 2023 roku.

Nagrody zostaną wypłacone na okoliczność 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Jak podaje pieniądze w kwocie 1125 zł brutto zostaną przelane przez pracodawców na konta nauczycieli w terminie do 14 października 2023 r. Nagroda specjalna dla nauczycieli jest świadczeniem wynikającym ze stosunku pracy, którego pracownik może skutecznie się domagać, stanowi przychód ze stosunku pracy.

Przepisy dotyczące nagrody mają zastosowanie zarówno do nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej, jak i nauczycieli przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół i placówek, prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, jeżeli w dniu 20 września 2023 r. pozostawali w stosunku pracy w tych przedszkolach, szkołach lub placówkach. – czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Nagrody nie uwzględnia się przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela.

Ile pieniędzy faktycznie trafi na konto?

Jak wspomnieliśmy na początku, kwota 1125 zł jest kwotą brutto. To znaczy, że po wszystkich obciążeń publicznych szacowano nagrodę dla nauczycieli na około 900 zł netto. To jednak jeszcze nie jest koniec – będzie mniej. Jak podaje portal samorzad.infor.pl, realna kwota to okolice 750 zł na rękę. Wynika to z faktu, że samorządy zamierzają z wypłacanych nagród pobrać kwoty obciążające szkoły jako pracodawców nauczycieli. Samorządy opłacą z nagrody 1125 zł składki na ZUS w części pracodawcy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News